rower, zachód słońca, jazda

Słoneczne dni nie pozostawiają wątpliwości jaki środek komunikacyjny obecnie dominuje. Rower – nie tylko pozwoli dojechać do celu bez korków, ale także pozytywnie wpłynie na naszą kondycję i sylwetkę. Pozbycie się nadprogramowych kilogramów i wyraźne wyrzeźbienie mięśni nóg będzie tylko kwestią czasu. Jak codzienną jazdą na rowerze wypracować świetną kondycję podczas wakacji?

Systematyczność to podstawa

Podstawą efektywnego treningu rowerowego jest systematyczność. Najlepszym planem na podniesienie poziomu wytrenowania będzie zwiększanie dystansu i liczby dni treningowych. Zacznij od jednego dnia w tygodniu i kilku kilometrów, stopniowo dodając kolejne dni i kilometry. Planuj coraz dłuższe trasy, wykorzystując ścieżki rowerowe oraz nieprzetarte szlaki. Żeby szlifowanie formy było efektywne, obserwuj swoje postępy, zbieraj dane na temat czasu i liczby przebytych kilometrów. Możesz w tym celu wykorzystać specjalną aplikację zainstalowaną w telefonie komórkowym lub kupić licznik, który dostarczy tobie informacji na temat czasu i liczby spalonych kalorii.

Co najmniej pół godziny pedałowania

I jeszcze garść praktycznych wskazówek. Trening rowerowy musi trwać przynajmniej 25-30 minut. Dopiero po tym czasie, organizm zaczyna spalać niechcianą tkankę tłuszczową. Czy wiesz, że w ciągu jednej godziny umiarkowanej jazdy na rowerze możemy spalić nawet 400 kalorii? Kluczem jest jazda w tzw. wysokiej kadencji, czyli ok. 90-100 obrotów na minutę. Pamiętaj też o technice nacisku stopy na pedał roweru. Podczas jazdy powinieneś naciskać na niego przednią częścią stopy, ponieważ jeżdżąc w ten sposób szybciej spalisz kalorie oraz bardziej efektywnie zaangażujesz mięśnie do pracy. Nie zapominaj także o symbolicznej, ale bardzo ważnej rozgrzewce w postaci bardzo spokojnego rozwijania prędkości.

Schudniesz i wyrzeźbisz sylwetkę

Regularna aktywność fizyczna połączona z prawidłowo zbilansowaną dietą jest gwarancją sukcesu. Jakie są korzyści z jazdy na rowerze? Jedną z wielu jest przyspieszenie metabolizmu, a szybki metabolizm to wydajniejsze spalanie tłuszczu oraz zredukowanie procesów jego odkładania. Dodatkowym atutem jest zgrabna, wyrzeźbiona i lekka sylwetka. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar. Zbyt intensywna czy długa jazda na rowerze może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego w postaci przemęczenia czy zakwasów. Dobrze jest zaufać swojemu organizmowi i rozsądnie, małymi krokami dochodzić do szczytu swoich możliwości.

mm

Małgorzata Piwowarczyk

Z wykształcenia fizjoterapeutka, certyfikowana instruktorka fitness i trener personalny. Wyznaje zasadę, że najlepszą jakość życia osiąga się poprzez nieustanne podnoszenie sobie poprzeczki a prawdziwe szczęście ma swój początek w bezwarunkowej wdzięczności. Kontakty z ludźmi, którzy stanowią dla niej niekończącą się inspirację opiera na wartościach, takich jak empatia, szczerość i prawdziwa obecność dla drugiej osoby. Pracuje jako health partner w programach Spirolife Active, Spirolife Slim i Spirolife Detox, oraz jako Bellfemina Assistant w programie dedykowanym kobietom.

Wykorzystaj wakacje na trening rowerowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *