Spokój, calm, równowaga
Spokój, calm, równowaga

Żyjemy w czasach ciągłego niedostatku. Nie jest to jednak niedostatek materialny, a raczej emocjonalny. Brak nam wiecznie pieniędzy, przedmiotów, przyjaciół, snu, zdjęć i czasu. Jednym z najczęściej wypowiadanych zdań o poranku jest: Nie wyspałem się. Nie mam już czasu. Nie zdążę.

Brak czasu właśnie jest jedną z najczęstszych wymówek: Nie mam czasu na siłownię. Nie zdążę nic ugotować. Kto ma czas czytać książki. Tymczasem dzień za dniem, niepostrzeżenie wycieka nam on przez palce. Każdy dzień podażą utartym schematem i nic się samo nie chce zmienić. Prawda jest taka, że czas jakim dysponujesz co dzień, jest taki sam dla każdego człowieka, i to jak nim dysponujesz leży w obszarze twojej odpowiedzialności. Więc jeśli mówisz każdego dnia, że nie masz czasu, tzn. że zarządziłeś nim tak by go nie mieć.
No jak by tego nie tłumaczyć, źle zarządzasz czasem własnym. Gubisz go na pierdoły, rozpływa ci się lub jest nieprzemyślany, a najwięcej tracisz go na rzeczy trywialne, wykonywane bezmyślnie, bezrefleksyjnie.

Świadoma wielofunkcyjność czy obecność w jednym zadaniu.

Prawda jest taka, że powinniśmy płynnie przechodzić z jednej kompetencji w drugą, nie fiksując się na żadnej. Co to oznacza? Chcąc mądrze zarządzić czasem warto umieć robić wiele rzeczy na raz i być obecnym w tym co się dzieje. Dla przykładu: Siedzisz nad raportem, czujesz zmęczenie, zaczynasz więc wykonywać pogłębione oddechy, przeciągasz się, możesz nawet wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Pozwala to nie wybijając się z rytmu pracy, dać sobie oddech i zadbać o elastyczność mięśni i dotlenienie organizmu. Możesz też wykonywać jedną czynność o wdrukowanym schemacie (poznasz ją po tym, że odpływasz przy niej myślami) w połączeniu z drugą wymagającą uwagi (coś nowego i prostego, co dopiero staje się twoją nieświadomą kompetencją jak pulsacyjne napinanie mięśni brzucha). Organizuj się: Piszesz maila, i twoje myśli bezwiednie odpływają w stronę tego co jeszcze jest do zrobienia tego dnia, zapisz to szybko i wróć do maila. Przechodzisz z pokoju do kuchni, zbierz rzeczy które możesz po drodze odłożyć na miejsce. Wracasz z łazienki do biurka, weź po drodze wodę lub kartki do wydruku. Planuj czas mądrze, nie rób tzw. pustych przelotów, bo będziesz się zaraz po coś wracać, tracąc czas.

Ważne zadania wykonuj za to w skupieniu. Zaoszczędzisz czas gdy pisząc raport wyłączysz fb, zamkniesz pocztę i włączysz przekierowanie w telefonie. Mało tego musisz jeszcze ułożyć sobie w głowie: Jak się teraz skupię na raporcie, zrobię go szybciej dzięki czemu zdążę wykonać pozostałe zadania. Zrobię to od razu, i nie będzie mi zajmować myśli. Wykonanie tego raportu gwarantuje mi … (aprobatę, zarobki, wywiązanie się z zadania, itp.)

Jeśli zaś chcesz by umysł odpoczął, rób świadomie rzeczy, które już umiesz np.: zejdź po schodach w przerwie wczuwając się w moment gdy stopa styka się z podłożem lub jadąc winda gdy rusza i się zatrzymuje. Nie musi to trwać całe 10 pięter, zacznij od dwóch, trzech 😉

Nie wszystko, jak dobrze wiecie da się robić równocześnie, tak samo jak nie każde zadanie, warte jest poświęcania mu za każdym razem pełnej uwagi. Istnieje opcja zadań połączonych wolnego wyboru, takich jak prowadzenie auta i idąc schematem, nauka języka. Nie każdy przejazd musi być połączony z zakuwaniem słówek. Są dni kiedy to się sprawdza, i są takie gdy lepiej się skupić na relaksacji, rozkręcić radio na full i śpiewać w głos czy skupić tylko na jeździe.

Zasada jest jedna: cokolwiek, jakkolwiek robisz bądź świadomy, obecny a szybko zaczniesz dostrzegać okazje do oszczędzenia czasu na to, co najbardziej lubisz robić lub co jeszcze możesz zrobić. A na pewno możesz okazać komuś w przelocie, jak bardzo go kochasz.

W poszukiwaniu straconego czasu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *