ubranie na maraton

Dystans maratonu to nie byle co – aż 42 km 195 m. Im bliżej mety, tym gorzej. Zaczynają przeszkadzać nawet majtki i sznurowadła, nie mówiąc o źle dobranych butach, koszulce czy spodenkach.

Buty do biegania

Zacznijmy od dołu. Jeśli masz jakieś ulubione buty, w których już biegasz, zostań przy nich. „Zakup nowego obuwia tuż przed startem i „przecieranie” go na tak długim dystansie przysporzy dużo kłopotów, zaczynając od otarć, a kończąc na poważnych kontuzjach przeciążeniowych – radzi Jerzy Lipczyński, trener prowadzący reprezentantów Spiropharm Marathon Project w Londynie i Bostonie.

Skarpety bez szwów

Skarpety powinny być ze szwami płaskimi, wygodne, z technicznego materiału. Trener Lipczyński poleca ubrać skarpetę, która jest powyżej kostki ze względu na długotrwałą pracę stopy w obuwiu co może powodować otarcia ścięgna Achillesa. Warto pamiętać o uprzednim przetestowaniu skarpet z butami, w których będziemy biec. Czasami zdarza się, że skarpeta doskonale komponująca się z butami treningowymi, w startowych zaczyna stwarzać problemy.

Leginsy, spodenki, getry

Jeśli biegasz w spodenkach tzw. maratonkach i nie powodują one ocierania uda o udo, a także jest ci w nich ciepło, to dobry wybór. „Jeśli jednak masz problemy z otarciami w okolicach ud, lepiej sprawdzą się getry do połowy uda lub leginsy – dodaje Lipczyński. Nie biegnij maratonu w sprzęcie, który nie był wcześniej z tobą na dłuższym wybieganiu”.

Techniczna koszulka

Maratony biegamy w koszulkach technicznych. Uszyte są z materiału odprowadzającego pot, są też przewiewne. Przy niższych temperaturach warto założyć długi rękaw. W koszulkach typowo biegowych producenci stosują mniejszą liczbę szwów lub szwy płaskie, które nie powodują otarć.

Daszek i okulary przeciwsłoneczne

„W upalny dzień polecam bieg z odkrytą głową ze względu na szybsze odprowadzanie ciepła, głowa jest dobrze ukrwiona i przez nią w dużej mierze chłodzimy się – mówi trener. Można użyć specjalnych daszków chroniących oczy przed słońcem. Takie okrycie ułatwi nam polanie się wodą bez konieczności zdejmowania czapki. Przy upale polecam bieg w okularach przeciwsłonecznych, które wcześniej przetestujmy na długich treningach. Należy również pamiętać o przygotowaniu skóry do startu”.

Zadbajcie o dodatkowe zabezpieczenia: na sutki można nakleić plastry co zapobiega otarciom. Pachwiny i okolice stanika – smarujemy tłustym kremem. Dłonie – w chłodne dni polecamy użycie cieniutkich rękawiczek z technicznego materiału utrzymującego ciepło.

mm

Ewa Stępień

Certyfikowany trener i coach. Ma za sobą kilkanaście lat pracy w mediach jako dziennikarz medyczny. Zdrowym odżywianiem fascynuje się od kilku lat. Ukończyła kurs dietetyki. Trenuje tai-chi, biega i pływa. Autorka wielu tekstów na temat zdrowego stylu życia na łamach czasopism takich jak Benefit i Focus oraz portalu polki.pl. Zarówno u siebie, jak i u innych skupia się na mocnych stronach. Dostrzega drobne, codzienne sukcesy. Jako health partner pracuje w programie Spirolife Slim oraz Spirolife Active.

Ubranie na maraton

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *