Pewnie wielu  z Was słyszało o treningu w czasie którego wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Regulowane pasy w kształcie litery Y są wyposażeniem coraz większej liczby siłowni i klubów fitness. Pozwalają wzmocnić wszystkie grupy mięśniowe, a liczbę ćwiczeń ogranicza nam jedynie wyobraźnia. Dają możliwość stopniowania trudności, poprzez różne umieszczenie środka ciężkości ciała, względem punktu zaczepienia lin. Zajęcia z wykorzystaniem TRX prowadzone są nie tylko indywidualnie ale również grupowo.

Jak wybrać zestaw ćwiczeń dla siebie?

Zestawy treningowe podzielone są na 3 grupy: początkującą, średnio zaawansowaną i zaawansowaną. Jeżeli chcecie spróbować zacznijcie od ćwiczeń dla początkujących, stopniowo zwiększając trudność. Dlaczego? W czasie tych treningów angażowane są mięśnie, których pracy na co dzień możecie nie zauważać. A to oznacza, że mimo, iż ćwiczenie wydaje się być całkiem proste, jego wykonanie sprawi wam trudność, a kolejnego dnia możecie obudzić się z „zakwasami” 😉 Ta aktywność pozwala skupiać się na konkretnej partii mięśni ale tak naprawdę pracują wszystkie, stąd nazywany jest treningiem funkcjonalnym. Jeśli chcecie pracować nad równowagą, stabilizacją i wyrzeźbieniem całego ciała – spróbujcie TRX.

TRX w rehabilitacji

Co ciekawe, coraz więcej fizjoterapeutów wykorzystuje to narzędzie, jako pomoc w powrocie do formy po urazach aparatu ruchu. Dlaczego? Ogromny zasób i zróżnicowanie ćwiczeń pozwala na wzmocnienie tych partii mięśni, które są aktualnie osłabione, ze względu na wyłącznie ich funkcji podczas trwania urazu, bądź regeneracji. TRX jest jednym z lepszych systemów treningowych działających na mięśnie głębokie, a co za tym idzie wspomagających profilaktykę np. na bólu kręgosłupa.

Jak to się wszystko zaczęło

Twórcą tej metody jest amerykański komandos Randy Hetrick. Trening ten miał pomóc żołnierzom przebywającym w trudnych warunkach, w utrzymaniu dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Początkowo ćwiczono na linach spadochronowych podwieszonych na drzewach.

Można? Można!

Dlaczego TRX?

TRX pozwala pokonywać własne ograniczenia idąc małymi krokami a postępy przychodzą szybko i motywują do dalszego działania.

TRX, czyli trening w zawieszeniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *