kobietaNic tak momentalnie nie wyłącza mnie z podzielności uwagi, jak rzut oka na ciekawie zapowiadający się artykuł z subtelnymi elementami psychologii. Wtedy, całą sobą, chłonę każde pojedyncze słowo. Tym, co przykuło moją uwagę w jednym z ostatnio przeczytanych artykułów był termin, który w kontekście psychologii wydawał mi się raczej mało spójny, ale na tyle interesujący, aby nie móc oprzeć się jego zgłębieniu.

Trochę inny kontekst

Tajemniczo brzmiący termin „sprężystość psychiczna”, o którym była mowa w artykule, z ciekawością wprowadził mnie w temat działań, zamieniających różnego rodzaju porażki czy niepowodzenia w możliwość rozwoju swojego charakteru. Na automatycznie nasuwające się w mojej głowie pytanie, czy każda porażka może być wykorzystana jako potencjalna możliwość rozwoju, autor artykułu daje dość irytującą odpowiedź: „to zależy”. Od czego? Od cechy, która nazywa się sprężystością naszej psychiki.

Pierwsze skojarzenie

Z czym z reguły kojarzy się termin „sprężystość”? Pierwszym skojarzeniem była wypracowana latami cecha motoryczna zawodników cross- fit’u, z oddaniem i pasją przygotowujących się do sezonowych zawodów sportowych. W kontekście psychologii, sprężystość psychiczna oznacza nic innego jak umiejętne radzenie sobie z przeciwnościami losu. Członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego hojnie dzielą się z nami wnioskami, przedstawiając czynniki, które składają się na tą przyjemną cechę. Sprężystości psychicznej z pewnością sprzyja umiejętność robienia realistycznych planów i konsekwentna wytrwałość w ich realizacji. Nieocenioną rolą w tym przypadku pełnią bliskie osoby, które bezwarunkowo służą pomocą w chwilach kryzysu. Otuchy dodaje fakt, że nad sprężystością naszej psychiki możemy pracować i ją umiejętnie wzmacniać.

Grunt to dobry plan działania

Jednym tchem przeczytałam wszystkie wymienione wskazówki, których listę zamknęłam własną refleksją. W mojej głowie brzmiała ona:  cudownie, że krok po kroku mogłabym je wszystkie, bez większego wysiłku, wprowadzić w życie. Postawa otwartości na naukę nowych rzeczy, szukanie środowisk, które skupiają ludzi otwartych na nowe wyzwania, zamiana pytania o przyczynę swoich niepowodzeń na zastanowienie się nad sposobem, w jaki można je rozwiązać, unikanie użalania się nad sobą, świadome zarządzanie swoimi uczuciami, wypracowanie przekonania, że nasza wartość nie maleje z powodu naszych problemów. Jak dużo otuchy dodaje myśl, że o ile nie możemy w naszym życiu kontrolować wszystkiego, o tyle możemy kontrolować to, jak na to reagujemy. Temat na pewno godny uwagi.

 

:*  GP-C

mm

Bellfemina

Bellfemina to przestrzeń, w której najważniejsza jesteś Ty. Każda kobieta ma inną naturę, jedyną w swoim rodzaju. Wiemy to, bo same jesteśmy kobietami. Bez względu na ile lat się czujesz, każdy wiek rządzi się swoimi prawami, dlatego weź od nas to, co dla Ciebie najlepsze.

Sprężystość psychiczna – pojęcie, które warto poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *