efektywny odpoczynek w 15 minut
Dziś przedstawiamy Wam technikę, którą wykorzystujemy w pracy z klientem – skanowanie ciała. Jest to metoda, dzięki której możesz nauczyć się kontaktu z własnym ciałem i efektywnie odpocząć. Praktykując to ćwiczenie, masz szansę stać się bardziej wrażliwy na sygnały pochodzące z ciała i dzięki temu zapobiec różnym schorzeniom. Skanując ciało, rozwiniesz również koncentrację i elastyczność w skupianiu uwagi.

 

Metoda na efektywny odpoczynek

Skanowanie ciała polega na stopniowym skupianiu uwagi na poszczególnych częściach ciała. Leżąc na plecach, oddychaj swobodnie. Zaczynasz od palców lewej stopy, przechodzisz wzdłuż stopy, łydki aż do miednicy, kierując każdy wdech i wydech w miejsce obecnie skanowane. Następnie prawa noga, od dołu do góry. W międzyczasie wszystkie wrażenia z ciała przyjmuj w takiej formie, w jakiej się pojawiają.

Z okolic miednicy idziesz w górę, wzdłuż tułowia i pleców: najpierw odcinek lędźwiowy, brzuch, potem odcinek piersiowy i klatka piersiowa, aż do ramion. Teraz przejdź do palców obu dłoni jednocześnie. Następnie nadgarstki, okolice łokci, przedramienia, aż do barków. I jeszcze szyja, gardło i czubek głowy. Skanowanie zakończ oddechem wypełniającym całe ciało, od stóp, aż po sam czubek głowy. Na tym etapie możesz mieć wrażenie, że Twoje ciało stało się lekkie lub gdzieś zniknęło. Zanim otworzysz oczy, daj sobie chwilę na przyzwyczajenie zmysłu wzroku do światła.

 

Praktykuj skanowanie ciała

Nie zrażaj się, jeśli w trakcie ćwiczenia nie czujesz nic specyficznego lub nowego. Czasem po prostu potrzebujemy czasu, by nauczyć się łapać kontakt z ciałem. Skanowanie najlepiej wykonywać przy użyciu nagrania. Z reguły takie nagrania trwają od 15 do 45 minut. Jeśli chcesz spróbować tej metody ze Spirolife, wykup usługę Spirolife Balance.

mm

Piotr Jakubczyk

Psycholog. Tematem stresu i strategiami radzenia sobie z nim zajmuje się od czasów studiów. Aktywny praktyk mindfulness od wielu lat. Certyfikowany trener, fan pracy z grupami. Uczestnik szkoły psychoterapii. W pracy z klientem otwarty na inne punkty widzenia, uważnie słucha i dopytuje. Jako health partner pracuje w programie Spirolife Balance.

Odpoczynek w 15 minut? Spróbuj skanowania ciała!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *