regeneracji, aktywność fizyczna bieganie maraton Spirolife Active Spiropharm Marathon Project spirulina sport suplementy świadomość trening work-life balance wysiłek fizyczny zdrowy styl życia, Przyszedł czas na upragnioną regenerację

Czy regeneracja po wysiłku ma aż tak istotne znaczenie? Czy jej brak może negatywnie wpływać na nasze zdrowie? Jakie są najpopularniejsze formy regeneracji?

Czym jest regeneracja?

Na początek przybliżmy samo pojęcie regeneracji powysiłkowej. Najprościej mówiąc to czas, w którym organizm reguluje procesy homeostazy (równowagi wewnętrznej). Regeneracja jest nieodzownym elementem mądrze planowanego treningu, jest ważna nie tylko w sporcie wyczynowym, ale także podczas czysto amatorskiego uprawiania sportu.

Brak regeneracji niesie za sobą szereg negatywnych następstw. Przetrenowanie jest zjawiskiem, które zgubiło już niejednego sportowca zarówno amatora, jak i profesjonalnego zawodnika. Przetrenowanie jest obniżeniem zdolności organizmu nie tylko w sferze aktywności fizycznej, utrudnia również codzienne funkcjonowanie na poziomie umysłowym, a nawet społecznym, objawiając się znacznym obniżeniem nastroju. To wynik zaburzeń pracy układów: krążeniowo-oddechowego, mięśniowego, nerwowego, kostnego, hormonalnego. Wniosek jest taki, że brak odpowiedniej regeneracji rozkłada na łopatki nasz cały organizm! Jesteśmy nerwowi, przemęczeni, notujemy regres w naszych wynikach sportowych (mowa tu o obniżeniu poziomu cech motorycznych), słabo śpimy, szybciej łapiemy choroby i infekcje. Co robić w takich sytuacjach? To co najprostsze – wrzuć na luz!

Jakie są skuteczne sposoby dźwignięcia organizmu na nogi po ciężkich sesjach treningowych bądź startach okupionych olbrzymim nakładem krwi, potu i łez?

Pocieszający z pewnością będzie fakt, że regeneracja związana jest zwykle z przyjemnymi i mało inwazyjnymi procesami! Jest procesem wielopoziomowym. Wyróżniamy kilka podstawowych form regeneracji. Jedne wymagają więcej czasu i zaangażowania, inne muszą być wykonane obowiązkowo zaraz po zakończeniu aktywności. Są to:

– uzupełnienie płynów, uzyskujemy poprzez nawodnienie organizmu

– regeneracja rezerw energetycznych,  poprzez wypoczynek, właściwą dietę oraz suplementację

– regeneracja witamin i minerałów, związana z dietą oraz z suplementacją.

Powrót do równowagi organizmu poprzez procesy regeneracyjne normalizuje pracę układu: hormonalnego, nerwowego, krążeniowo-oddechowego, mięśniowo-stawowego, itd. Ile potrzebujemy na to czasu? To bardzo indywidualna sprawa i zależy od skali przetrenowania, poziomu wytrenowania, uprawianych dyscyplin, wieku, itd.

Istnieją jednak pewne zabiegi bądź czynności dnia codziennego pozwalające na szybszy powrót do formy

– właściwa ilość snu

-masaże (zarówno manualne, jak i wodne)

-sauny (suche oraz łaźnie parowe)

-rolowanie i rozciąganie

-aktywny wypoczynek (sport w wydaniu całkowicie rekreacyjnym, np. pływanie, trucht, jazda na rowerze, gra w piłkę)

– relaks umysłowy (np. medytacja, wyciszenie)

Prócz treningu i diety to właśnie regeneracja stanowi nieodzowny element pozwalający poprawiać nasze osiągi, zdrowie i dobre samopoczucie. Jest ona kluczowym elementem każdej aktywności! Nie zapominajmy o niej w naszym treningowym szaleństwie!

mm

Bartosz Kurniawka

Ekspert programu Spirolife Active. Trener personalny, instruktor fitness, narciarstwa zjazdowego, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, sportu i rekreacji oraz programów LES MILLS™. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, ze sportem związany od 15 lat. Jego mocną stroną są zajęcia grupowe i świetny kontakt z klientem. Potrafi dostrzec każdą dobrą zmianę i docenić nawet najmniejszy krok, czyniąc z nich siłę napędową do dalszych starań.

Czas na regenerację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *