maraton kobieta bieganie

New York City Marathon zbliża się wielkimi krokami.

Już 5 listopada, w niedzielę, zamiast zwyczajowej przebieżki, Basia Karwan zmierzy się z ponad 42 kilometrami. Przetestuje własne możliwości i wiedzę w praktyce, a koniec końców znając upór i możliwości tej osóbki zrobi życiówkę 😉 Wszyscy w Spiropharm trzymamy za nią kciuki. Basia jest osobą solidną i konsekwentną, dzięki czemu współpraca z nią jest przyjemnością. Obecnie wszystkie swoje siły koncentruje na maratonie.

Basia: „Trener co miesiąc rozpisuje mi treningi, których się trzymam i kontroluje moje postępy. Studiuję też trasę i profil maratonu pod kątem strategii biegu.

Jerzy Lipczyński, trener Basi dodaje: „Basia przeszła kolejne badania wydolnościowe przed startem w TCS New York City Marathon. Zarówno próg mleczanowy jak i beztlenowy został na podobnym poziomie ale treningi, które wykonywała były nastawione na poprawę ekonomii ruchu i zwiększenie tolerancji organizmu na kwas mlekowy. Badania dowiodły, że plan się powiódł. Basia biega bardziej ekonomicznie i jej zakwaszenie jest dużo mniejsze na podobnych prędkościach. Jesteśmy dobrej myśli przed startem i szlifujemy detale, które na maratonie mają tak istotne znaczenie. Po całym cyklu przygotowań schodzimy z obciążeń treningowych i oczekujemy nadejścia optymalnej formy.

Mięśnie przygotowane na długotrwały wysiłek, ale jak powszechnie wiadomo, każda aktywność zaczyna się w głowie. Udział w maratonie z cyklu Abbott World Marathon Majors niesie ze sobą też duże oczekiwania, emocje i stres. Każdy ma swój sposób na radzenie sobie z tym i kreowanie odpowiedniego nastawienia.

Basia: „Jeżeli chodzi o sposób myślenia, koncentruje się na pozytywnych aspektach startu i mimo, że walczę o spełnienie kolejnego marzenia staram się podchodzić do tego w sposób bardzo spokojny i stonowany. Podczas ciężkich treningów, kiedy brakuje już sił, staram się myśleć o końcowych kilometrach maratonu i energii jaką czerpie się wtedy od kibicujących ludzi. Przy tym, jestem typowym zadaniowcem. Motywują mnie cele, wyzwania, dążenie do realizacji marzeń. Dzięki trenerowi nauczyłam się, że w drodze do celu musimy wyznaczać sobie zadania pośrednie.”

It will move you.

Skoro mowa o kibicach, to według relacji dotychczasowych uczestników, biegnąc można odnieść wrażenie, że cały Nowy York zebrał się na trasie maratonu by śpiewem, okrzykami, oklaskami wspierać biegaczy. Dodatkową atrakcją są koncerty i dekoracje odmienne dla każdej z pięciu dzielnic, dające wrażenie małej rywalizacji w sposobie kibicowania pomiędzy mieszkańcami. Ogromnym wsparciem są też wolontariusze, w sławnych już koszulkach Ask me. Rok w rok ich zespół liczy 5000 osób a umiejętność odpowiedzi na każde pytanie dotyczące przebiegu maratonu zadziwia i daje poczucie bezpieczeństwa.

Puchar świata w maratonie

New York City Marathon będzie dla Basi pierwszym maratonem z cyklu Abbott World Marathon Majors, a dla Spiropharm ostatnim. Można rzec, iż nasza misja dobiega końca. Towarzyszyliśmy wspaniałym osobom w przygodzie ich życia, a dziś dokładamy wszelkich starań, by dopiąć szczegóły ostatniego maratonu.

Kiedy brakuje sił na maratonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *