It will move you.

Tak brzmi tegoroczne hasło 47.TCS New York City Marathon, czyli wydarzenia łączącego dziesiątki tysięcy biegaczy w jednym miejscu, o jednej godzinie i o wspólnym celu – osiągnąć najlepszy czas na mecie.

TCS New York City Marathon kiedyś

W 1970 roku po raz pierwszy 127 osób stanęło w Central Parku, na starcie nowojorskiego maratonu zorganizowanego przez Freda Lebow i Vince Chiappetta. Ukończyło go jedynie 55 biegaczy, wśród nich sam organizator. Opłata wpisowa wynosiła 1$ a na zwycięzców czekały symboliczne nagrody. Sześć lat później maraton stał się świętem całego miasta. Trasa biegu od tego momentu przechodzi przez pięć dzielnic Wielkiego Jabłka: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan. Zawodnicy startują z mostu Verazzano-Narrows, zaś meta zlokalizowana jest w Central Parku. W 2000 roku po raz pierwszy oficjalnie wprowadzono klasyfikacje dla zawodników na wózkach inwalidzkich.

TCS New York City Marathon dzisiaj

Obecnie maraton w Nowy Jorku jest wielkim sportowym eventem transmitowanym na żywo z międzynarodową publicznością, liczącą miliony widzów. Wraz z maratonem w Chicago, Bostonie, Londynie, Tokio oraz Berlinie, wchodzi w skład World Marathon Majors, czyli szóstki najbardziej prestiżowych i najważniejszych maratonów na świecie. Cykl ten łączy amatorów biegania, jak i profesjonalnych zawodników, którzy biegną po medal, życiówkę, ale także nagrody, których pula wynosi (za udział w NY Marathon) około 800 tysięcy dolarów! (dane z 2016 roku) Prestiż biegu podnosi fakt, iż coraz częściej biorą w nim udział znane osobistości, nie tylko ze świata biegowego ale także innych dyscyplin m.in.  tenisistka Caroline Wozniacki, koszykarze: Charles Oakley, Bernard King czy Allan Houston.

Nie tylko bieg

Maraton w Nowym Jorku jest nie tylko imprezą sportową, bowiem towarzyszy mu duch wspólnoty, radość i wspólna motywacja. Niezmiennie od 47 lat odbywa się w pierwszą niedzielę listopada, z wyjątkiem 2012 roku, w którym z powodu huraganu Sandy anulowano event. Tego dnia biegacze zjednoczyli się, aby wspólnymi siłami odbudować straty i nieść pomoc poszkodowanym. Patriotyzm i wspólnotę maratończyków można było dostrzec również w 2001 roku, dwa miesiące po ataku terrorystycznym. Maraton stał się wtedy symbolem nadziei i siły wszystkich nowojorczyków.

Na mecie

W 46-letniej historii maratonu uczestniczyło w nim w sumie 1 107 717 osób, z których 1 074 383 dobiegło do mety. W ubiegłym roku został pobity rekord uczestników tego niezwykłego wydarzenia, który wyniósł 51.394 osób, udowadniając, że jest największym maratonem świata!

Na liście zwycięzców tego niezwykłego wydarzenia znalazła się Polka –  Wanda Panfil, która wygrała maraton w 1990 roku (2:30:45), a najlepszym miejscem zajętym przez Polaka, jest czwarta pozycja, na której uplasował się Ryszard Marczak w 1982 roku. Aktualny rekord TCS New York City Marathon w kategorii mężczyzn wynosi 2:05:06 i należy do Geoffrey Mutai, a najszybszą kobietą jest Margaret Okayo, jej czas na mecie, to 2:22:31.

Tego się nie zapomina

Z relacji osób które brały udział w nowojorskim maratonie wynika, że to wyjątkowe przeżycie, nieporównywalne z innymi maratonami. Doping kibiców jest niesamowity, odnosi się wrażenie, że cały Nowy Jork biegnie i przeżywa to razem z uczestnikami. Na mecie nie sposób przejść bez otrzymania gratulacji, czy poklepania po ramieniu przez zupełnie obcych ludzi. Kiedy wydaje się, że to koniec przygody, a wycieńczeni zawodnicy regenerują się w zaciszu domów czy hotelowych pokoi, nic bardziej mylnego – teraz zaczyna się celebracja zwycięstwa! Miasto tętni życiem a w knajpach, czy na ulicach nie sposób przeoczyć osób z medalami na szyi.

Podobno „Nie jesteś prawdziwym biegaczem, dopóki nie ukończysz NYC Marathon„, tak twierdzi Tobias Mews, dziennikarz „The Telegraph” i maratończyk. Czy to prawda? Czekamy na relację Basi 🙂

2017 TCS New York City Marathon | It Will Move You

26 days | It Will Move YouThe countdown to race day is on. #TCSNYCMarathon #MovedMe

Opublikowany przez TCS New York City Marathon na 10 października 2017

 

It will move you – historia maratonu w NYC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *