Zadowolony pies
Zadowolony pies

Emocje w głowie?

Czy wiesz, że nawet prymitywne zwierzęta doznają emocji? Są one co prawda słabo rozwinięte u gadów, za to najbardziej u ssaków. Kto ma zwierzaka w domu ten świetnie potrafi odczytać czy się cieszy, czy jest smutny, wystraszony, zagniewany, zaskoczony. Wszyscy je odczuwamy każdego dnia, czasem nas wspierają ale bywają też męczące a nawet wyczerpujące. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, iż emocje to stany psychofizjologiczne, które związane są z przygotowaniem organizmu do działania lub z samym działaniem. Czyli dzieją się one nie tylko w naszej głowie, ale w całym ciele. Dostępna jest już powszechnie wiedza, iż powstają one w mózgu, konkretniej w pniu i układzie limbicznym. Tylko czy aby na pewno, to jedyny organ odpowiedzialny za nasz stan emocjonalny? Grupa uczonych z Instytutu HeartMath w Boulder Creek w Kalifornii i Uniwersytetu w Stanford, od 1991 roku zajmuje się dokładnym badaniem komunikacji serca z mózgiem i powiązań serca z emocjami. Jednym z odkryć jakich dokonali jest to, iż 60% komórek w sercu to neurony, których jest około 40 tys. Ten swoisty system nerwowy („mózg serca” jak kto woli), umożliwia mu naukę, zapamiętywanie i podejmowania decyzji niezależnie od mózgu. Co więcej, liczne eksperymenty zademonstrowały, że sygnały które serce nieprzerwanie wysyła do mózgu wpływają na jego funkcję w zakresie postrzegania, poznania i przetwarzania emocji.

Emocje w DNA

Kolejne badania Instytutu HeartMath udowodniły wpływ emocji na zmianę naszego DNA. Wybrane do eksperymentu osoby miały w przeciągu 2 minut, za pomocą swojej intencji, zmienić DNA znajdujące się w zabezpieczonej próbówce, do końca je rozdzielić lub złączyć obie nici kodu genetycznego. Czynność tę powtarzano trzykrotnie:

  • za pierwszym razem uczestnicy mieli skupić się na pozytywnych emocjach i albo połączyć obie nici DNA albo je rozdzielić, w zależności które z tych poleceń zostało wylosowane,
  • w drugim podejściu mieli jedynie skupić się na pozytywnych emocjach, bez myślenia o połączeniu lub rozdzieleniu helisy,
  • w trzecim natomiast mieli skupić się jedynie na rozdzieleniu lub połączeniu nici DNA bez emocji.

Wyniki pokazały, iż uczestnicy uzyskali oczekiwaną zmianę na poziomie 10,27% do 25%. Potwierdza to, jak ogromny mamy wpływ na własne ciało dzięki nastawieniu i emocjom do których przywiązujemy wagę. Zastanów się teraz czy nie robisz sobie przypadkiem krzywdy, skupiając się całe dnie na negatywnych elementach swojego życia. Czy nie nastawiasz się negatywnie na każdą czynność, używając choćby słów: „muszę, nie chce mi się, u mnie to zawsze pod górkę, to oczywiste ze właśnie mnie to spotkało”?

Emocje dla serca

Serce wytwarza największe pole elektromagnetyczne w naszym organizmie i przekazuje sygnał do każdej komórki ciała. Jak pokazują badania Instytutu HeartMath na zmianę pulsu największy wpływ mają uczucia i emocje. Stres, złość, frustracja, czy strach wywołują chaotyczny rytm serca oraz powodują spadek energii i wydajności organizmu. Gdy doświadczamy emocji takich jak miłość, wdzięczność, czy radość rytm serca staje się uporządkowaną, harmonijną falą. Cały nasz organizm pracuje najlepiej, gdy rytm serca jest właśnie regularny i harmonijny, utrzymywanie takiego stanu określa się jako Koherencję Psychofizjologiczną.

Wszystkie te badania, odkrycia, wnioski stanowią dowód na to, iż emocje mogą zarówno nam szkodzić jak i wspomagać leczenie. Dlatego warto popracować nad ich uregulowaniem, wypracowaniem skutecznych strategii na radzenie sobie z nimi a nie zamykać się w stwierdzeniu: „tak już mam”, skoro możesz mieć lepiej. Wystarczy chcieć, a w reszcie Ci pomożemy.

mm

Spirolife

Spirolife to innowacyjny program wsparcia w zakresie zmiany stylu życia dla osób z chorobami układu krążenia, po przebytym zawale mięśnia sercowego lub chorobą niedokrwienną.

Emocje sięgają DNA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *