pomidory, serce, choroby,

Zdrowe serce, temat bardzo na czasie. Obecnie z problemami z układem krążenia borykają się coraz młodsi ludzie. Jak się odżywiać, by nasze serce na długo pozostało zdrowe? Na czym dokładnie polega dieta zdrowego serca? Spytaliśmy o to Hannę Stolińską-Fiedorowicz, dietetyka klinicznego, pasjonatkę diet roślinnych, współautorkę książek, prelegentkę programu partnerskiego Spiropharm S.A.  Zobaczcie, czym się z nami podzieliła:

Spiropharm: Haniu, czy odwiedzają Cię pacjenci z problemami kardiologicznymi, skierowani np. przez lekarza kardiologa? Opowiedz nam o profilu takiego pacjenta.

HSF: Tak, odwiedzają mnie tacy pacjenci, coraz częściej są to młode osoby, które źle się odżywiają, zaniedbują się pod względem jedzenia, aktywności, ale i mają ogrom stresu. Osoby już po 30 roku życia, w okresie pracy korporacyjnej. Nie mają czasu gotować, jedzą złe produkty na mieście albo spożywają za dużo słodyczy, nie mają regularnych posiłków, często się przegładzają. Nierzadko są to też pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną (zwiększenie stężenia cholesterolu w osoczu, przyczyną jest defekt jednego lub wielu genów) lub osoby starsze skierowane do mnie od zaprzyjaźnionej pani kardiolog, która propaguje diety roślinne. Tacy pacjenci dostają ode mnie zalecenie stosowania diety wegetariańskiej lub śródziemnomorskiej, DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – czyli dieta wspomagająca obniżenie ciśnienia tętniczego krwi). Są to oczywiście pacjenci z nadmierną masą ciała.

Z jakimi problemami odnośnie odpowiedniej diety borykają się tacy pacjenci?

Przede wszystkim problemem jest brak regularności, tłuste typowe dania polskie, szybkie jedzenie na mieście, dużo słodyczy, zbyt mało warzyw a za dużo owoców. Również podstawy, takie jak za mało wody, sporadyczna i nieregularna aktywność fizyczna.

Jakie zalecenia dietetyczne przekazujesz takim pacjentom? Na czym głównie polega dieta zdrowego serca?

Polecam im głównie dietę śródziemnomorską, DASH albo wegetariańską, jeżeli z takim akurat zaleceniem przychodzą od kardiologa. Najlepiej jest oczywiście unikać fast foodów, wysoko przetworzonych produktów, skupić się na dobrych roślinnych tłuszczach, wartościowych warzywach. Ale to są zalecenia, które w teorii każdy z nas zna. (Przeczytaj więcej o tym co jeść, aby zachować zdrowe serce w poprzednim artykule oraz wywiadzie z Hanią dla Twojego Stylu).

Czy kierujesz takich pacjentów na dodatkowe badania? Jeśli tak, jakie i dlaczego?

Pacjenci przychodzą do mnie już z wynikami, skierowani od kardiologa. Czasami proszę o dodatkowe oznaczenie poziomu witaminy D, szczególnie gdy jej nie suplementują oraz hormonów tarczycy, glukozy, insuliny. Dietetyk może sugerować zrobienie badań, jednak skierowania i dalsze prowadzenie – np. leki, zależą od lekarza.

Jakimi jeszcze wskazówkami podzieliłabyś się z pacjentami zagrożonymi ryzykiem zawału? Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę pacjenci, aby zachować zdrowe serce na długo?

Dbanie o siebie, nie o wszystko i wszystkich wkoło, unikanie stresu i pozytywne podejście do zdrowego żywienia.

I takiego właśnie podejścia życzymy wszystkim. Dziękujemy za rozmowę, Haniu!

 

mm

Justyna Buchta-Kuraś

Certyfikowany coach, trenerka rozwoju osobistego oraz konsultant Harrison Assessments. Ukończyła anglistykę. W pracy z klientami wykorzystuje wiedzę i doświadczenie coachingowe, zainteresowanie psychologią i rozwojem osobistym. Cechuje ją umiejętność spojrzenia z perspektywy, uważne słuchanie oraz potrzeba wspierania innych w ich drodze do samorozwoju.

Dieta zdrowego serca – wywiad z Hanną Stolińską-Fiedorowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *