Temat aktywności fizycznej jest zawsze na topie. Jednak nie oznacza to, że każdemu z nas jest on bliski.

Badacze alarmują

Wyniki najnowszego międzynarodowego badania Global Matrix 3.0, dotyczącego aktywności fizycznej dzieci w wieku 5-17 lat, jasno pokazują:

  • 20 proc. dzieci nie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego
  • co 4. dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące codziennej aktywności fizycznej
  • 80 proc. dzieci prowadzi siedzący tryb życia
  • jedynie 50 proc. korzysta z transportu wspierającego aktywność fizyczną, jak np. jazda na rowerze
  • około 50% rodziców wspiera aktywność fizyczną swoich dzieci kupując im sprzęt do ćwiczeń, opłacając zajęcia sportowe czy zachęcając dzieci do aktywności fizycznej we własnym zakresie

Co ciekawe, w komentarzu do badania opublikowanym w „Journal of Physical Activity and Health” specjaliści alarmują, że niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest na czwartym miejscu wśród innych czynników, mających wpływ na śmiertelność na całym świecie. Zbyt mała aktywność fizyczna znacznie przyczynia się do zwiększenia ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz otyłości już w wieku dziecięcym!

Czym skorupka za młodu…

Jeśli rodzice nie pielęgnują w dziecku zachowań zdrowotnych (takich jak: racjonalne odżywianie, aktywność fizyczna, zachowania społeczne, radzenie sobie ze stresem itp.) będą je tym samym okradać z ich potencjału. Kształtowanie postaw i postępowanie zgodnie z zasadami prozdrowotnego stylu życia, dają dodatkowe możliwości rozwoju osobistego zarówno w wieku dziecięcym jak i w dorosłym. Osoby, które będąc dziećmi nie uprawiały regularnej aktywności fizycznej, mogą mieć większy problem z utrzymaniem motywacji oraz odnalezieniem przyjemności w wysiłku w dorosłym życiu.

U was było podobnie?

Jesteś tym „dzieckiem”? A może wręcz przeciwnie, jako młodzieniec byłeś zapalonym piłkarzem lub odnosiłeś sukcesy w szkole podstawowej w biegach długodystansowych i mimo, że minęły dziesiątki lat a twoje BMI jest już dawno powyżej normy, to w głowie masz swój obraz, jako fit chłopaka lub sportsmenki? W tych dwóch „opornych na aktywność” grupach jest coś co je łączy… muszą zacząć widzieć siebie TU i TERAZ.

To Ci pomoże

Dawno nie uprawiałeś sportu ale czujesz, że razem z wiosną nadszedł moment by się przełamać? Świetnie! To już mały sukces – jesteś świadomy. Zapewne wiesz, dlaczego chcesz postawić pierwszy krok w tę stronę. Być może chcesz dać przykład swoim dzieciom a może zdałeś sobie sprawę, że sam nigdy nie miałeś takich wzorców i czas to zmienić. Nie zakładaj z góry, że do wszystkiego musisz dojść sam.

Motywacja wewnętrzna, czyli to, po co chcesz to zrobić jest superważna ale istnieje też coś takiego jak motywacja zewnętrzna. Zanim zdecydujesz się na jakąś aktywność zapytaj co robią twoi znajomi, przyjaciele, rodzina. Podpowiedzą ci, z własnego doświadczenia, co może cię czekać np. po pierwszych zajęciach crossfitu lub TRX. Jakie uczucia, przeszkody, satysfakcję i radość przysporzy ci „podniesienie się z kanapy”. Może się okazać, że to właśnie oni na początku będą twoim motywatorem.

Nie zniechęcaj się po pierwszych próbach. Bolą cię stawy? To nie oznacza, że musisz przestać. Porozmawiaj z fizjoterapeutą lub trenerem, podpowiedzą ci na co zwrócić uwagę, być może będzie chodziło tylko o technikę wykonywania ćwiczeń. Nie myśl, że żeby zacząć trenować musisz najpierw schudnąć. Aktywność jest dla każdego, niezależnie od jego wagi czy stopnia wytrenowania. Zwróć po prostu uwagę na ćwiczenia, które są na dany moment dla ciebie najbardziej odpowiednie. Coś co możesz jeszcze dla siebie zrobić, to wspomóc swój organizm od wewnątrz. Pamiętaj, że zdrowa, regularna, zbilansowana dieta, tylko przyspieszy osiągnięcie założonego celu.

A teraz coś co cię zaskoczy…

Po każdej długotrwałej aktywności otrzymujesz nagrodę! Lepsze samopoczucie, mniejsze napięcie w ciele i spokój. Ostatnie badania potwierdziły, że nagrody neurobiologiczne związane z ćwiczeniami wytrzymałościowymi, mają silne powiązanie z układem endokannabinoidowym (ESC). Chcesz utrzymać ten efekt na dłużej? Odsyłamy do artykułu „Tajemnica euforii biegacza”.

Byłeś tym dzieckiem? Nie bądź tym dorosłym…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *