Na czym polegają badania wydolnościowe? Spirolife Active, wytrzymałość, tlen, trening, bieżniaCzy istnieje sposób, aby poznać granice własnej wydolności w oparciu o parametry fizjologiczne? Oczywiście, że tak. Służą temu specjalistyczne badania wydolnościowe. Kiedyś zarezerwowane dla zawodowych sportowców, dziś dostępne dla każdego.

Co to są badania wydolnościowe?

Jak do nich podejść i czego możemy się z nich dowiedzieć? Wydolność najprościej określić możemy jako zdolność do wykonywania określonej pracy bez większego zaburzenia równowagi organizmu w połączeniu z szybkim powrotem do homeostazy. Badanie wydolnościowe jest wskaźnikiem pozwalającym określić stopień naszego zaawansowania do wykonywania określonego wysiłku fizycznego, np. biegu czy też jazdy na rowerze. Badanie wydolnościowe o charakterze specjalistycznym pozwala poznać między innymi:

– tętno maksymalne (HRmax)

– maksymalny minutowy pobór tlenu (VO2Max)

– próg mleczanowy (LT)

– wentylację minutową (VE)

– tętno maksymalne na progu tlenowym i beztlenowym

– próg przemian tlenowych i beztlenowych

Na bieżni lub rowerze

Powyższe parametry pozwolą w sposób bardzo dokładny programować trening wydolnościowy realizujący cele dla indywidualnej osoby. Badanie najczęściej wykonywane jest na bieżni lub rowerze. Ochotnik powinien być zdrowy i wypoczęty. Ostatni posiłek jemy 3 godziny przed wysiłkiem. Zaczynamy powoli i co 2-3 minuty zwiększamy intensywność. Badany podłączony jest do specjalistycznej aparatury rejestrującej parametry krążeniowo-oddechowe. W czasie próby pobierana jest także krew z opuszka palca, aby ustalić progi mleczanowe. Bardzo ważnym aspektem stanowiącym o udanej próbie jest wykonanie jej na 100 % możliwości danej osoby, aż do tzw. upadku mięśniowego.

Pozwalają wykryć najsłabsze ogniwo

Wyniki, które otrzymamy skutecznie podpowiedzą nam co możemy zmienić w naszym dotychczasowym systemie treningowym, aby w przyszłości osiągnąć lepsze rezultaty. Fizjologia wysiłku jest taka sama dla każdego. Reakcje na dany wysiłek różne. Z punktu widzenia fizjologii sportu jest to sprawa priorytetowa, ponieważ omawiane testy pozwolą odkryć nasze ,,słabsze” strony. Zwykle poprawa ,,najsłabszego ogniwa” daje najsilniejszy efekt w rozumieniu ogólnym.

Warto wziąć pod uwagę także aspekt ekonomii czasowej. Im lepiej dopasujemy trening do naszych możliwości i uwarunkowań, tym szybciej możemy zbliżyć się do określonego celu, następnie osiągnąć go i przejść na wyższy poziom. Powtarzając badanie po pewnym czasie, mamy mocny dowód poprawy nie tylko w postaci lepszych startów, ale także w liczbach przedstawionych na poszczególnych markerach wydolnościowych.

Na koniec najważniejsze – zdrowie! Dobre programowanie na podstawie fachowych rezultatów, pozwoli nie tylko poprawiać efektywność, ale także ustrzeże nas przed przetrenowaniem!

mm

Bartosz Kurniawka

Ekspert programu Spirolife Active. Trener personalny, instruktor fitness, narciarstwa zjazdowego, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, sportu i rekreacji oraz programów LES MILLS™. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, ze sportem związany od 15 lat. Jego mocną stroną są zajęcia grupowe i świetny kontakt z klientem. Potrafi dostrzec każdą dobrą zmianę i docenić nawet najmniejszy krok, czyniąc z nich siłę napędową do dalszych starań.

Na czym polegają badania wydolnościowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *