zdrowa lodowka nabiał
Mając skalę od 1 do 10, na ile byś ocenił swój sposób odżywiania? Przy czym 1 to – jem straszny syf, a moja lodówka jest praktycznie pusta (za wyjątkiem whisky, ketchupu i mrożonej pizzy), 10 – jestem fit, bio, a moja lodówka to pękający w szwach eko-bazar. Dziś bierzemy pod lupę to, czego w naszych lodówkach z reguły nie brakuje – nabiał!

 

Przeciętna lodówka

Przyjrzyjmy się bliżej, co mieści się w standardowej lodówce Polaka. Otwieramy drzwi, a tu witają nas: serki topione, ketchup, owocowe jogurty, margaryna, ze cztery browarki, a na samym dole gnijące 2 marchewki i zwiędnięta natka pietruszki.
Znajomy widok? Idąc na zakupy, nawykowo sięgamy po te same produkty. Żyjemy w przekonaniu, że jak zjemy jogurt owocowy, to już wiele zrobimy dla naszego zdrowia. A jak jeszcze ma dopisek fit, to dodatkowo dla urody. Nic bardziej mylnego! W naszym koszyku lądują prawie same tłuszcze, cukry i półprodukty, które ze zdrowiem nie mają nic wspólnego.

 

5 mitów o nabiale

 1. Jogurty owocowe są doskonałym źródłem bakterii pro- i prebiotycznych – fałsz! Cukier zawarty w nich zabija je wszystkie. Wybieraj jogurty naturalne i dosypuj do nich świeże owoce.
 2. Odtłuszczone mleko 0% jest zdrowe bo jest fit – fałsz! Tego typu produkty są pozbawione wszystkich wartości odżywczych. Lepiej napij się czystej wody, a mleko kupuj minimum 2%. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nawet na diecie redukcyjnej.
 3. Twaróg jest najzdrowszy ze wszystkich serów- fałsz! Cenimy sery za zawartość wapnia. Okazuje się, że w serach żółtych jest do 10 razy więcej tego pierwiastka niż w serach twarogowych.
 4. Wypukłe wieczko na kefirze oznacza, że jest on zepsuty – fałsz! To właśnie świadczy o tym, iż bakterie, które w nim występują są żywe, a produkt jest pełnowartościowy.
 5. Każdy „ser żółty„ jest wyprodukowany z mleka – fałsz! Sprawdzaj etykiety! Jeśli w składzie znajdziesz tłuszcze roślinne oznacza to, iż masz przed sobą produkt seropodobny.

Jeśli któreś z tych przekonań było Ci bliskie, czas na modernizację lodówki. O tym, co jeszcze warto zmienić w swojej diecie i jak doprowadzić do stanu, w którym będzie ona służyła twojemu zdrowiu, urodzie i twoim kubkom smakowym w kolejnych postach.

Możesz również już dzisiaj zapisać się do naszego programu Spirolife Slim i wraz ze swoim osobistym health partnerem zacząć zmieniać swoje nawyki żywieniowe.

mm

Katarzyna Lisowska

Z wykształcenia i doświadczenia jest pedagogiem. Ukończyła również szkołę stylizacji i wizażu. Wszechstronne doświadczenie pomaga jej w holistycznym podejściu do klienta. Ukończyła szkolenia z zakresu dietetyki i fizjoterapii. W pracy z klientem najbardziej ceni sobie budowanie relacji opartej na wzajemnym zaangażowaniu. W Spirolife pracuje w ramach dwóch programów: Spirolife Active oraz Spirolife Slim. Jest również Bellfemina Assistant w programie dedykowanym kobietom.

Obalamy mity o nabiale!

Komentarze

 • 27 marca 2017 z 19:26
  Permalink

  Pani Kasiu, melduje ze mam calkiem podobna wiedze jak Pani i moj sposob odzywiania punktuje na 9/10. 🙂
  Pozdrawiam i zycze zdrowia 🙂

  Odpowiedz
  • mm
   28 marca 2017 z 14:31
   Permalink

   Pani Asiu, 9/10 to statystycznie i nie tylko, świetny wynik 😉 Również życzę zdrowia i zapraszam do kolejnego wpisu w temacie „zdrowej lodówki”, który ukaże się niebawem. Jestem pewna, że utrzyma się Pani w tej skali również w okolicach 10.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *