Organizm ludzki jest całością i aby możliwe było sprawne funkcjonowanie wszystkich jego komórek, niezbędne jest utrzymanie stanu równowagi. Każdy narząd i układ naszego organizmu ma swój udział w tym złożonym procesie. Podobnie sytuacja odnosi się do składników mineralnych i witamin, które są niezbędne do zachowania homeostazy.

Co mówią badania?

Wchłanianie i późniejszy metabolizm danego składnika odżywczego w pewnym stopniu zależy od obecności innych składników. Magnez i Witamina D wzajemnie oddziałują na przyswajanie i wykorzystywanie ich w procesach fizjologicznych, co w konsekwencji wpływa na zachowanie równowagi i prawidłowej pracy różnych narządów.

Magnez jest makroelementem, który występuje w pożywieniu, a jego źródłem są m.in. zboża, warzywa i owoce. Wg naukowców „Spożycie magnezu z naturalnej żywności zmniejszyło się w ciągu ostatnich kilku dekad, ze względu na uprzemysłowione rolnictwo i zmiany nawyków żywieniowych.” a standardowa dieta mieszkańca Stanów Zjednoczonych pokrywa zaledwie 50% jego dziennego zapotrzebowania. Ponadto według danych National Health and Nutrition Survey (NHANES) z 2005-2006, spożycie magnezu było poniżej średniego zapotrzebowania w diecie, u prawie połowy mieszkańców USA.

Witamina D powstaje w skórze, pod wpływem promieni słonecznych. W miesiącach wiosennych i letnich zaleca się co najmniej 15 minutową kąpiel słoneczną, podczas której odsłonięte powinno być około 18% ciała. Obecnie z powodu powszechnie niskiego stężenia witaminy D wśród populacji Europy Środkowej zaleca się profilaktyczną suplementację tego związku. Niedobory mogą być skutkiem nieprawidłowej diety, zmniejszonej absorpcji lub nadmiernego wydalania składników odżywczych.

Według najnowszych badań opublikowanych w  The Journal of the American Osteopathic Association, magnez jest niezbędnym kofaktorem syntezy witaminy D.

Podczas badania wpływu suplementacji witaminy D na poziom magnezu u pacjentów z cukrzycą typu 2, stwierdzono znaczny wzrost stężenia magnezu w surowicy, po spożyciu suplementów witaminy D3 przez okres 6 miesięcy. Inne badania wykazały, że ryzyko zgonu związane z hipowitaminozą (zbyt niski poziom) witaminy D, może być modyfikowane przez spożycie magnezu a według danych z NHANES, dostarczenie odpowiedniej jego ilości zmniejszyło ryzyko niedoboru tej witaminy w ogólnej populacji.

Co to oznacza w praktyce?

Bez względu na to, ile witaminy D uzyskamy z pożywienia, słońca oraz z suplementacji, organizm nie będzie mógł prawidłowo jej spożytkować, jeśli występuje niedobór magnezu. Ponadto, aktywowana witamina D może zwiększać wchłanianie magnezu w jelitach, zatem tworzy tzw. pętlę sprzężenia zwrotnego.

Podsumowując, jeśli chcesz, aby Twój organizm w pełni wykorzystał dostarczaną Witaminę D, zadbaj o odpowiedni poziom magnezu w swojej diecie. Aby dowiedzieć się więcej o badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Erie (USA), sięgnijcie do źródeł.

PS tutaj znajdziecie zasady suplementacji i leczenia witaminą D z 2018 r.

 

Źródło 1 https://www.researchgate.net/publication/323444405_Role_of_Magnesium_in_Vitamin_D_Activation_and_Function

Źródło 2 http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2015/08/mr_2015_061-066.pdf

Witamina D – czy może działać skuteczniej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *