Zadaj sobie pytanie - kim jesteś? matka, kobieta, dziecko, doradca, coach, trener, świadomość, jestem
Pierwszy raz zadałam sobie to pytanie na warsztacie kilka lat temu. Było to jedno z wielu ćwiczeń przerabianych tego dnia, a polecenie brzmiało mniej więcej tak: „odpowiedz na powyższe pytanie w dwudziestu punktach”. Gdy zaczęłam je realizować, wydało mi się banalne i proste.

  • Kobietą
  • Matką
  • Żoną
  • Coachem
  • Doradcą
  • Nauczycielem
  • Córką
  • Siostrą
  • Przyjaciółką
  • Malarką

I co dalej?

To zaledwie 10 punktów, a gdzie druga połowa. Zaczęłam więc rozbijać, dookreślać, dzielić zadaniowo swoje jestestwo, by tylko dobić do 20. W końcu tak się rozhulałam, że poszło 22. Byłam z siebie dumna za tę różnorodność, czytelność ról jakie realizuję. Gdy grupa zakończyła, padło drugie polecenie z ust prowadzącego: „odwróćcie kartki i napiszcie JESTEM”… i tu urwał. Czekałam na ciąg dalszy, aż uzmysłowiłam sobie, że to koniec. Zapadła cisza. I w tej ciszy odnalazłam pełnię tego słowa. Pełnię siebie. Bez podziału na role, zadania, bez zamykania się w granicach jakiegoś określenia. JESTEM i to wszystko.

Zyskaj świadomość

O tym kim się stajemy, decyduje wiele czynników. Rodzina, genetyka, szkoła, społeczeństwo, nasze wybory i podejmowane działania, zdarzenia nie zawsze od nas zależne. Bez względu jednak na wszystkie te elementy, pozostaje nasz wybór, co chcemy, by nam towarzyszyło w życiu. Mając świadomość siebie, tego co nas wspiera, a co pozbawia sił, możemy kształtować swoją osobę. W dużym stopniu to kwestia decyzji czy bierzemy odpowiedzialność za własne życie, za to jakie ono jest, czy po prostu płyniemy z nurtem i reagujemy na to, co do nas trafia. I to też jest wybór. Jaki by on nie był jest nasz i sprawia, że pod każdym JESTEM, kryje się wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju osoba.

Czasem do pełnego poznania siebie potrzebujemy, drugiego człowieka. Przeglądamy się w jego oczach, słuchamy rad i czerpiemy inspirację z jego historii. Grunt to nie zagubić w tym siebie, dawać i brać mądrze, z szacunkiem do tego kim jesteśmy już teraz. W relacji z bliskimi łatwo zagubić się w oczekiwaniach, rzeczywistych i tych z naszej wyobraźni. By to się nie stało należy dbać o czas tylko dla siebie, swoje pasje, swoją przestrzeń. Mimo, iż brzmi to egoistycznie stanowi niezaprzeczalną wartość i wnosi więcej korzyści niż strat.

Inspiruj się, nie kopiuj i ciesz z tak prostej rzeczy jaką daje poczucie: JESTEM.

Zadaj sobie pytanie – kim jesteś?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *