Jakiś czas temu miałem okazję wystąpić na wydarzeniu sturtupowym, w ramach którego mówiłem o  stresie. Pytaniem przewodnim było – stres jest bardziej twoim przyjacielem czy wrogiem? Z rozmów odbytych zaraz po prelekcji doszedłem do wniosku, że wyniki badań, o których mówiłem były dla wielu zaskakujące. Dziś chcę znów poruszyć ten temat, ale tym razem na naszym blogu. Dlaczego? Uważam, że edukowania w tym kontekście nigdy dość!

Stres cichym zabójcą?!

Pamiętam jeszcze z zajęć na studiach, że o stresie mówiono raczej w negatywnym świetle. Po dziś dzień pobrzmiewają mi w uszach słowa jednego z wykładowców, który twierdził, że przedłużający się, chroniczny stres może prowadzić do wielu chorób. Na podstawie wiedzy, którą wtedy wyniosłem, wniosek był dosyć przykry – stres to cichy zabójca, z którym należy toczyć zaciętą walkę. Jednak widząc, jak moi znajomi różnią się między sobą w zakresie radzenia sobie ze stresem, szukałem dalej.

Stres czy ekscytacja

Pamiętam, że pewnego dnia wpadły mi w ręce wyniki pewnego eksperymentu przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Przedstawię je w telegraficznym skrócie. 140 osób poinformowano, że mają dwie minuty na przygotowanie przemówienia pod tytułem „Dlaczego jestem dobrym kolegą w pracy?”, które następnie przedstawią przed eksperymentatorem. Ten z kolei nie tylko wystąpienie nagra na kamerę, ale również podda je ocenie sędziów. Innymi słowy, poddani byli sytuacji potencjalnie stresogennej. Zaraz przed przemową uczestników podzielono na dwie grupy. Zadaniem jednej z nich było powtarzanie w myślach wyrażenia: „jestem podekscytowany”, natomiast drugiej zdania „jestem spokojny”. Po prelekcji uczestnicy wypełnili kwestionariusz badający poziom niepokoju, zadowolenia oraz poczucie własnej skuteczności, sędziowie natomiast ocenili wystąpienie każdego z badanych w skali od 1 do 7.

Okazało się, że osoby które przed wystąpieniem motywowały się stwierdzeniem „jestem podekscytowany” zostały ocenione zdecydowanie wyżej od osób, które powtarzały w myślach „jestem spokojny”. Jaki jest wniosek eksperymentu? Niepokój, który towarzyszy ci w stresującej sytuacji lepiej przekuć w ekscytację.

Stres to twój przyjaciel

Jednym z najpopularniejszych TED talk’ów jest prelekcja Kelly McGonigal, znanej amerykańskiej psycholożki zdrowia, pt. „Jak uczynić stres przyjacielem?”. Z jej wystąpienia najbardziej utkwiły mi w pamięci wyniki innych badań na temat stresu i przestrogi, która z nich płynęła: od naszego podejścia do stresu zależy nasze… życie! Okazuje się, że u osób, które doświadczyły dużego poziomu stresu w ciągu ostatniego roku i jednocześnie żywią przekonanie, iż stres ten jest szkodliwy dla ich zdrowia, ryzyko śmierci rośnie o 43% w stosunku do tych, które stresu również zaznały, ale nie postrzegają go jako niebezpieczeństwa. Naprawdę warto więc pracować nad naszym podejściem do stresu i traktować go jako wyzwanie, a nie skazanie!

Jak zmienić podejście?

Jest sporo sposobów, które mogą pomóc nam zmienić nastawienie do stresu z negatywnego, na bardziej pozytywne. Śmiem twierdzić, że jednym z nich jest rozwiązanie proponowane przez program radzenia sobie ze stresem Spirolife Balance, w którym pracuję. Sugerujemy w nim wyrabianie zdrowych nawyków mających na celu zmianę podejścia, o którym powyżej. W programie proponujemy klientom regularne wykonywanie małych kroków z zakresu: relaksacji, uważności, zarządzania czasem czy dobrej komunikacji, dzięki czemu w następstwie budujemy dobre przyzwyczajenia. Kwestionariusz online oraz początkowe rozmowy diagnostyczne pomagają nam rozeznać się, z jakim spektrum sytuacji stresowych mają do czynienia nasi klienci, wiemy zatem, jakie dokładnie kroki zaproponować. Wspólnie pracujemy do momentu, w którym nasi klienci czują, że radzą sobie ze stresem satysfakcjonująco, i przede wszystkim traktują go jak swojego dobrego znajomego.

mm

Piotr Jakubczyk

Psycholog. Tematem stresu i strategiami radzenia sobie z nim zajmuje się od czasów studiów. Aktywny praktyk mindfulness od wielu lat. Certyfikowany trener, fan pracy z grupami. Uczestnik szkoły psychoterapii. W pracy z klientem otwarty na inne punkty widzenia, uważnie słucha i dopytuje. Jako health partner pracuje w programie Spirolife Balance.

Stres – twój wróg czy przyjaciel?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *