Poznaj sposób na meteoropatię, meteoropatia, meteopatia, samopoczucie, małe kroki, kaizen, ciśnienie, temperatura, chmuryDziś jest jeden z tych dni, kiedy nie wiem, co zrobić z nogami. Ciężko określić, czy bardziej boli, czy rwie, ale jedno jest pewne, idzie zmiana pogody. Dużo osób z mojego otoczenia, w większym lub mniejszym stopniu, reaguje na zmienne warunki pogodowe.

 

Wpływ pogody na samopoczucie

Składamy na nie winę za brak koncentracji, zmęczenie, nerwowość, bóle głowy, a nawet niezdarność. Z definicji wynika, iż meteoropatia (meteopatia), bo o niej mowa, to działanie na samopoczucie czynników takich jak ciśnienie, temperatura, wiatr przeszkadzających w codziennym funkcjonowaniu. Okazuje się, iż w Polsce wg. niektórych badań, aż 70 proc. ludzi jest wrażliwych na zmiany pogody, w tym ponad połowę stanowią kobiety w wieku 45-50 lat. Dodatkowo, ponieważ uczulenie na pogodę wiąże się z hormonami, jego objawy nasilają się w okresie ciąży, podczas miesiączki i menopauzy. Póki co nie odnotowałam, czy czuję się bardziej rozbita przy wyżu, czy niżu lecz z badań wynika, iż w pierwszym wypadku dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi a co za tym idzie bólów głowy, większej podatności na stres. Przy niżu tlen z trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi, oddychamy głębiej i nasze serce jest bardziej obciążone. Dopada nas więc senność, bóle stawów, pogorszenie nastroju.

 

Jak sobie radzić z meteoropatią?

Pierwsze co przychodzi mi do głowy na takie dolegliwości, to kilka głębokich oddechów dla dotlenienia organizmu. Warto też zażyć ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, by połączyć to sensownie z oddychaniem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przebywanie na dworze, w trybie ciągłym, wręcz 30-50 minut każdego dnia. Taka dawka naturalnego światła, świeżego powietrza i ruchu uodparnia na negatywny odbiór zmian pogody i pomoże załagodzić objawy meteopatii. W walce z nimi wesprą nas też masaże poprawiające ukrwienie i przemianę materii oraz właściwe odżywianie. Najlepsza będzie lekkostrawna, pełnowartościowa dieta bogata w beta-karoten, witaminy C, E i B oraz mikroelementy.

 

Metoda małych kroków

Jeśli trudno zmienić nam dietę, zadbajmy choć o kilka małych kroków, które pomogą przetrwać ataki. Dla przykładu pijmy kawę z mlekiem i cukrem gdy nadciąga niż (można ją również zastąpić kawałkiem gorzkiej czekolady). Przy wyżu sięgajmy po zielone warzywa, rośliny strączkowe, ryby, banany, suszone figi. A by właściwie się przygotować na każdy dzień, zwracajmy uwagę, oglądając prognozę pogody, nie tylko na ewentualne opady i temperaturę, ale też na zapowiadane ciśnienie atmosferyczne.

Podsumowując, warto obserwować siebie przy zmianach pogody, sprawdzać co pomaga nam czuć się lepiej. Zaś silne objawy meteopatii konsultujmy z lekarzem.

mm

Agnieszka Smoła

Doświadczony pedagog i coach. Od kilku lat z sukcesem prowadzi coaching indywidualny. Wspomaga klientów w poszerzeniu samoświadomości, wyrabianiu nowych nawyków, niwelowaniu siły blokujących przekonań, motywuje do osiągania wyznaczonych celów. Fascynuje ją zdrowy styl życia.

Poznaj sposób na meteoropatię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *