Co to jest pulsometr? W jaki sposób może pomóc w treningu?

Pulsometr jest to przyrząd, którego głównym zadaniem jest monitorowanie pracy serca.

Najczęściej spotykane pulsometry składają się z dwóch elementów:

– odbiornika w formie zegarka, który zakładany jest na rękę

– czujnika, który w formie paska umieszczony jest w okolicach klatki piersiowej i to właśnie on wysyła sygnał dający nam informację na temat pracy naszego serca

Istnieją także pulsometry, które mają połączoną funkcję czujnika i odbiornika w jednym urządzeniu, najczęściej w zegarku, który noszony jest na nadgarstku.

Prócz aktualnego tętna pulsometr posiada także inne podstawowe funkcję, np. podaje godzinę, datę, średnie wartości tętna podczas treningu, czas okrążenia podczas biegu, szacunkową liczbę spalanych kalorii.

W jaki sposób wiedza na temat tętna pomoże nam w treningu?

Warto znać swoje możliwości, swoje tętno maksymalne.

Jak je wyliczyć? Najprościej według takiego wzoru: HRmax= 220-wiek. Przykładowo, 30 latek będzie miał tętno maksymalne na poziomie 190 uderzeń na minutę (220-30=190). Niestety, jest to niezbyt dokładny wzór, ponieważ tętno maksymalne nie jest warunkowane jedynie wiekiem. Prócz tego istotny jest także: poziom wydolności, poziom sprawności ogólnej, uwarunkowań somatycznych, stanu zdrowia, rodzaju treningu, itd. Aby poznać swoje tętno maksymalne, zalecane jest zrobienie bardziej dokładnych badań (odnośnik do artykułu o badaniach wydolnościowych).

Jeżeli mamy już swoje tętno maksymalne, to co dalej?

Jak już wiemy, dzięki pulsometrom możemy monitorować pracę naszego serca, co pozwala nam trenować w określonych procentowo przedziałach wysiłkowych. Dla przykładu – popularny zakres treningu w warunkach tlenowych wynosi 60-70% HRmax co dla naszego 30-latka oznacza ok. 125 uderzeń na minutę.

Pulsometr jest świetnym pomocnikiem w obserwacji naszych postępów poprzez tempo powrotu tętna do niższego pułapu.  Weźmy za przykład start w zawodach biegowych. Mamy do pokonania 5 km, które chcemy zrobić w 20 minut (daje nam to tempo biegu w granicach 4 min. na km). Podczas przygotowań biegniemy interwał 5×1000 m w  określonym tempie, tak aby przebiec jeden kilometr w czasie 4 minut. Jak sprawdzić szybkość regeneracji? Kiedy mogę zacząć biec kolejny interwał? Zakładam sobie, że kolejny interwał biegnę, aż moje tętno powróci do 130 uderzeń na minutę. Mierzę czas powrotu pomiędzy rundami. Za tydzień lub dwa biegnę to samo i monitoruję czas powrotu – wracam szybciej, tzn. że mogę stopniowo myśleć o przejściu na wyższy poziom, bo mój organizm coraz szybciej adaptuje się do określonego wysiłku. Ważne jest to, aby nasze wyniki były rejestrowane i analizowane pod względem całościowym, a nie poprzez pojedynczy trening. Podwyższone tętno na jednostce treningowej nie powinno przyprawiać nas o zawrót głowy, gdyż może być spowodowane stresem w pracy, cieplejszą pogodą, wilgotnością powietrza, itd. Ważny jest ogół wyników. Gdy wyniki z kilku lub kilkunastu treningów będą informowały, że moje tętno jest wyższe przy takim samym wysiłku co wcześniej wtedy warto się zastanowić, czy nie idę w stronę przetrenowania lub kontuzji!

Reasumując. Pulsometr może stanowić bardzo pomocny element podczas treningów. Warto jednak poznać jego zastosowanie od strony celowości oraz informacji zwrotnej na temat pracy naszego układu krążeniowego. Zadbajmy więc o zgłębienie tematu po to, aby pulsometr spełniał swoją faktyczną funkcję, a nie tylko był modnym gadżetem na naszym ręku!

mm

Bartosz Kurniawka

Ekspert programu Spirolife Active. Trener personalny, instruktor fitness, narciarstwa zjazdowego, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, sportu i rekreacji oraz programów LES MILLS™. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, ze sportem związany od 15 lat. Jego mocną stroną są zajęcia grupowe i świetny kontakt z klientem. Potrafi dostrzec każdą dobrą zmianę i docenić nawet najmniejszy krok, czyniąc z nich siłę napędową do dalszych starań.

Pulsometr w treningu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *