Pielęgnacja dłonieDłonie są częścią naszego ciała, która praktycznie cały czas jest w ruchu a dodatkowo stanowi jeden z punktów naszego wyglądu, na który najczęściej zwracamy uwagę poznając nową osobę. Zastanówcie się jakie czynności wasze dłonie już wykonały w ciągu dzisiejszego dnia…. mycie zębów, mydlenie ciała pod prysznicem, przygotowanie śniadania, trzymanie kierownicy w czasie jazdy do pracy, kilka godzin klikania w klawiaturę itd. A to dopiero początek! Aby dobrze nam służyły, musimy o nie należycie dbać, a możemy to zrobić w zaciszu własnego domu.

 

Budowa skóry dłoni

Skóra, która pokrywa dłonie znacznie różni się od tej pokrywającej resztę naszego ciała. Posiada znacznie mniej gruczołów łojowych i potowych (na stronie grzbietowej), warstwa tkanki tłuszczowej jest dużo cieńsza. Dodatkowo z uwagi na liczne zakończenia nerwowe stanowi ona najważniejszy ośrodek zmysłu dotyku. Wraz z upływem lat tkanka tłuszczowa zanika, a skóra staje się wiotka i cienka, dlatego należy zadbać o nią zawczasu!

 

Nawilżanie, peeling, maseczka

Pierwszym, podstawowym krokiem w codziennej pielęgnacji dłoni jest nawilżanie. Ta czynność powinna być regularnie powtarzana, nawet kilkunastokrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza po umyciu rąk. Jeżeli pracujesz w biurze i przeszkadza ci to, że musisz czekać na wchłonięcie kremu lub denerwuje cię lepkie uczucie rąk, odwróć kolejność. Nałóż grubą warstwę kremu przed wyjściem do toalety, a po skorzystaniu dokładnie umyj dłonie.

Peeling dłoni jest wskazany lecz nie obowiązkowy. Jeżeli regularnie wykonujesz peeling ciała, samoistnie twoje dłonie również na tym skorzystają. Gotowe preparaty możesz kupić w sklepie lub wykonać je w domu w 3 minuty, np. oliwę z oliwek zmieszaj z drobnoziarnistą solą morską, nałóż na dłonie i masuj okrężnymi ruchami. Stosuj taki zabieg regularnie, wystarczy raz w tygodniu.

Ostatnim domowym zabiegiem, który sprawi, że skóra dłoni stanie się miękka, gładka i nawilżona jest maseczka ze spiruliny. Ją również możesz wykonać we własnym z domu, z łatwo dostępnych składników.

Maseczka na dłonie ze spiruliny

4 kapsułki Bellfemina Antiaging, 2 łyżeczki oliwy (może to być oliwa z oliwek, płynny olej kokosowy lub inny), dwa woreczki foliowe, ręcznik.

Wysyp zawartość kapsułek do miseczki i dodaj oliwę. Wymieszaj na gładką papkę (jeżeli uznasz, że konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj więcej oliwy). Posmaruj dłonie, włóż w woreczki i owiń ręcznikiem. Po 15-20 minutach opłucz dłonie letnią wodą i nałóż krem.

 

Lepiej zapobiegać

Skóra dłoni narażona jest na wiele niekorzystnych zewnętrznych czynników, o każdej porze roku, np. promieniowanie UV, minusowe temperatury, klimatyzacja. Jeżeli zauważysz na nich mocne przebarwienia, bruzdy, nieustanne przesuszenie, może być już za późno na domową pielęgnację i wtedy warto udać się do specjalisty. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego wprowadź domową pielęgnację dłoni już dziś, by zachować ich piękno i młodość. Niech będą twoją wizytówką, jak najdłużej.

mm

Katarzyna Hutek

Z wykształcenia fizjoterapeutka. Jest również instruktorem rekreacji ruchowej, ukończyła kursy masażu i Kinesiology Taping. W czasie licznych szkoleń poszerzała wiedzę z zakresu dietetyki i coachingu. Wyznaje zasadę, że w treningu najważniejsza jest wewnętrzna motywacja, a osiągane rezultaty są wprost proporcjonalne do włożonego wysiłku.

Domowe sposoby na piękne dłonie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *