maraton kobieta bieganie

New York City Marathon zbliża się wielkimi krokami.

Już 5 listopada, w niedzielę, zamiast zwyczajowej przebieżki, Basia Karwan zmierzy się z ponad 42 kilometrami. Przetestuje własne możliwości i wiedzę w praktyce, a koniec końców znając upór i możliwości tej osóbki zrobi życiówkę 😉 Wszyscy w Spiropharm trzymamy za nią kciuki. Basia jest osobą solidną i konsekwentną, dzięki czemu współpraca z nią jest przyjemnością. Obecnie wszystkie swoje siły koncentruje na maratonie.

Basia: „Trener co miesiąc rozpisuje mi treningi, których się trzymam i kontroluje moje postępy. Studiuję też trasę i profil maratonu pod kątem strategii biegu.

Jerzy Lipczyński, trener Basi dodaje: „Basia przeszła kolejne badania wydolnościowe przed startem w TCS New York City Marathon. Zarówno próg mleczanowy jak i beztlenowy został na podobnym poziomie ale treningi, które wykonywała były nastawione na poprawę ekonomii ruchu i zwiększenie tolerancji organizmu na kwas mlekowy. Badania dowiodły, że plan się powiódł. Basia biega bardziej ekonomicznie i jej zakwaszenie jest dużo mniejsze na podobnych prędkościach. Jesteśmy dobrej myśli przed startem i szlifujemy detale, które na maratonie mają tak istotne znaczenie. Po całym cyklu przygotowań schodzimy z obciążeń treningowych i oczekujemy nadejścia optymalnej formy.

Mięśnie przygotowane na długotrwały wysiłek, ale jak powszechnie wiadomo, każda aktywność zaczyna się w głowie. Udział w maratonie z cyklu Abbott World Marathon Majors niesie ze sobą też duże oczekiwania, emocje i stres. Każdy ma swój sposób na radzenie sobie z tym i kreowanie odpowiedniego nastawienia.

Basia: „Jeżeli chodzi o sposób myślenia, koncentruje się na pozytywnych aspektach startu i mimo, że walczę o spełnienie kolejnego marzenia staram się podchodzić do tego w sposób bardzo spokojny i stonowany. Podczas ciężkich treningów, kiedy brakuje już sił, staram się myśleć o końcowych kilometrach maratonu i energii jaką czerpie się wtedy od kibicujących ludzi. Przy tym, jestem typowym zadaniowcem. Motywują mnie cele, wyzwania, dążenie do realizacji marzeń. Dzięki trenerowi nauczyłam się, że w drodze do celu musimy wyznaczać sobie zadania pośrednie.”

It will move you.

Skoro mowa o kibicach, to według relacji dotychczasowych uczestników, biegnąc można odnieść wrażenie, że cały Nowy York zebrał się na trasie maratonu by śpiewem, okrzykami, oklaskami wspierać biegaczy. Dodatkową atrakcją są koncerty i dekoracje odmienne dla każdej z pięciu dzielnic, dające wrażenie małej rywalizacji w sposobie kibicowania pomiędzy mieszkańcami. Ogromnym wsparciem są też wolontariusze, w sławnych już koszulkach Ask me. Rok w rok ich zespół liczy 5000 osób a umiejętność odpowiedzi na każde pytanie dotyczące przebiegu maratonu zadziwia i daje poczucie bezpieczeństwa.

Puchar świata w maratonie

New York City Marathon będzie dla Basi pierwszym maratonem z cyklu Abbott World Marathon Majors, a dla Spiropharm ostatnim. Można rzec, iż nasza misja dobiega końca. Towarzyszyliśmy wspaniałym osobom w przygodzie ich życia, a dziś dokładamy wszelkich starań, by dopiąć szczegóły ostatniego maratonu.

mm

Agnieszka Smoła

Doświadczony pedagog i coach. Od kilku lat z sukcesem prowadzi coaching indywidualny. Wspomaga klientów w poszerzeniu samoświadomości, wyrabianiu nowych nawyków, niwelowaniu siły blokujących przekonań, motywuje do osiągania wyznaczonych celów. Fascynuje ją zdrowy styl życia.

Kiedy brakuje sił na maratonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *