Wyobraźcie sobie maraton z płaską trasą, idealną temperaturą, w doborowym towarzystwie i znakomitej atmosferze. Do tego wszystkiego, niech będzie jeszcze wchodził w skład Abbott World Marathon Majors.

Marzenie ściętej głowy czy rzeczywistość?

Stanowczo to drugie. BMW Berlin Marathon od lat nazywany jest NAJSZYBSZYM NA ŚWIECIE, właśnie dzięki świetnym warunkom na trasie i organizacji oczywiście. Co sprawia, iż jest on taki wyjątkowy:

  1. Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym punktem trasy wynosi jedynie 25 m., co dla biegacza jest praktycznie nieodczuwalne.
  2. Zakręty charakteryzują się szerokimi zakolami, co mimo umieszczenia ich w sporej ilości, zapewnia komfort uczestnikom i pozwala przebiec je płynnie, bez wybijania się z rytmu.
  3. Planowany jest zawsze na ostatnią niedzielę września, kiedy to temperatury oscylują między 10 – 16 stopni Celsjusza. W tym roku start został przesunięty o dwa tygodnie, na 16 września. Prawdopodobne więc, iż warunki będą nieco bardziej wymagające. Jednak po takim lecie jakie mamy obecnie, polscy biegacze będą na pewno świetnie przygotowani 😉

Najlepszym potwierdzeniem, jak wszystkie te czynniki wpływają na możliwości uczestników jest fakt, iż w dotychczasowych edycjach padło już 10 rekordów świata.

Kluczowe momenty Maratonu Berlińskiego

Pierwszy start miał miejsce 13 października 1974 r., i aż trudno uwierzyć, że na mecie zameldowało się wtedy zaledwie 244 biegaczy. Co więcej przez kolejnych sześć lat, maraton miał jedynie lokalne znaczenie. Popularność maratonu wzrastała jednak z roku na rok, co poskutkowało w 1981 r. uczestnictwem 3486 maratończyków z 30 krajów, a dwa lata później 1983 r. – 6270 z 45 krajów. Okrągłą liczbę uczestników 10 tys., zanotowano zaś w 1985 r.

30 września 1990 r.

Dzień ten zapisał się jako szczególny w historii berlińskiego biegu. Maraton bowiem odbył się na trzy dni przed zjednoczeniem Niemiec. Przez Bramę Branderburską przebiegło wówczas 25 tys. maratończyków i niejednemu zakręciły się łzy w oczach. Dla podkreślenia wagi tego faktu, od 1991 r. trasa biegnie po ulicach całego Berlina, Wschodniego i Zachodniego.

Abbott World Marathon Majors

Od 2006 r. czyli od dnia powstania idei zrzeszenia największych maratonów świata, Maraton Berliński jest jednym z pięciu maratonów założycielskich.

Z drużyny Spiropharm Marathon Project przebiegli go już: Witek Tosik 3:14’36” i Gosia Banaś 3:51’05”, teraz czas na Basię Karwan. Trzymamy za nią kciuki i was też do tego namawiamy 🙂

Jeśli chcesz pobić „życiówkę”, musisz wystartować w Berlinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *