Każda ekspozycja na słońce stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy masz go zupełnie unikać? Oczywiście, że nie, ale sprawdź, jak możesz wykorzystać jego zalety i chronić się przed negatywnymi skutkami.

W tytule wpisu celowo nie użyłam sformułowania „jak opalać się zdrowo”, bo musisz pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak zdrowe opalanie czy bezpieczna opalenizna. Każda ekspozycja na słońce stanowi zagrożenie dla zdrowia. Czy masz go zupełnie unikać? Oczywiście, że nie, ale sprawdź, jak możesz wykorzystać jego zalety i chronić się przed negatywnymi skutkami.

Moja historia opalania

Będąc nastolatką, co roku wyjeżdżałam na wakacje nad jezioro, a oznaką udanego urlopu była maksymalnie brązowa opalenizna. Mój odcień skóry pozwalał mi na uzyskanie pięknej, brązowo-oliwkowej opalenizny już po krótkiej ekspozycji na słońce. Pomimo tego, leżałam plackiem całe dnie. Kiedyś byłam przekonana, że pozycja leżąca jest najlepsza do uzyskania równomiernej opalenizny, i że wtedy słońce „łapie” najbardziej. Nigdy nie miałam problemu z poparzeniami, schodzącą skórą czy udarem, pomimo używania olejków tylko z SPF 6… Obecnie moje podejście do opalania, zmieniło się bardzo. Nie stało się nic co by mnie wystraszyło. Po prostu zrozumiałam pewne rzeczy, do których wcześniej przykładałam mniejszą uwagę. Myślę perspektywicznie, a oznacza to, że myślę o tym, jak moja skóra może wyglądać za parę lat. Stawiam dużo większy nacisk na pielęgnację, a filtry UV stosuję przez cały rok. Nadal lubię brązowy kolor skóry, ale brązowy nie oznacza czarny 😉 Nigdy nie opalam się bez filtrów i nie wyleżę dłużej niż 30 minut bez ruchu 😉

Słońce dla zdrowia

Zacznijmy od dobrych wieści. Słońce jest źródłem życia! Tak naprawdę wystarczy zaobserwować siebie, żeby wiedzieć, że w pochmurny, ciemny dzień brakuje nam energii, miewamy spadki nastroju. Słońce budzi do życia, dodaje witalności i sił do działania! Pod wpływem słońca zwiększa się poziom serotoniny – hormonu szczęścia.

Pozytywnie wpływa na krążenie krwi i poprawia metabolizm, ma działanie przeciwgrzybicze oraz odpowiada za syntezę witaminy D3, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania układu nerwowego. Ważne jest, aby z tych zalet właściwie korzystać. Czy wiesz, że wystarczy jedynie 15-20 minut dziennie spędzonych na słońcu, z odsłoniętymi ramionami i nogami, aby wyprodukować odpowiednią dawkę witaminy D3? Nie musisz leżeć plackiem od rana do wieczora, żeby wziąć ze słońca to co najlepsze

Pamiętaj również o tym, że nie ma możliwości wyprodukowania witaminy D „na zapas”. Oznacza to, że w okresie jesienno-zimowym zaleca się suplementowanie.

UVA, UVB – jak działają na skórę?

Promieniowanie UV (ultrafioletowe), które dociera do ziemi możemy podzielić na dwie grupy:

UVA – stanowiące 95% całości promieniowania, działa niezależnie od pory roku, dnia i pogody. Przenika przez ubrania, szyby i dociera głęboko, do skóry właściwej. Uszkadza włókna kolagenu, powoduje uczulenia, osłabia naczynia krwionośne, a nawet może być przyczyną zaćmy. Skutki promieniowania UVA widać dopiero po latach, kiedy to nagromadzone dawki kumulują się w organizmie.

UVB – stanowi 5% całości, jego natężenie różni się w zależności od pory roku i dnia. Najsilniej oddziałuje w okresie letnim, w godzinach 10-15. Dociera do płytkiej warstwy naskórka, ale uwaga – przenika przez wodę! Pod jego wpływem w warstwie rogowej naskórka wytwarzany jest pigment (melatonina), czyli nasz naturalny filtr stanowiący barierę przed słońcem.

Czy wiesz, że nabieranie przez skórę brązowego odcienia oznacza, że nasz organizm broni się przed promieniowaniem i sygnalizuje, że powinniśmy zejść ze słońca?

Każda ekspozycja na słońce stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy masz go zupełnie unikać? Oczywiście, że nie, ale sprawdź, jak możesz wykorzystać jego zalety i chronić się przed negatywnymi skutkami.

Photoaging, plamy soczewicowate starcze, czerniak

W naszym organizmie pod wpływem promieniowania UV powstaje dużo zmian, niektóre są widoczne od razu, inne po latach. Jakie są najpowszechniejsze konsekwencje nieostrożnego opalania?

Photoaging, czyli fotostarzenie się skóry – zmarszczki i bruzdy pojawiające się na skórze dość wcześnie (około 30 r.ż.) nie oznaczają jej fizjologicznego starzenia, a jedynie skutek fotostarzenia. Stan ten wywołuje promieniowanie UVA. Podobno już po jednym dniu nieostrożnego przebywania na słońcu organizm traci, aż 20% kolagenu skórnego!

Plamy soczewicowate starcze, czyli przebarwienia – wywoływane są promieniowaniem UV, polegają na nierównomiernej aktywności melanocytów w skórze. Ich kolor bywa różny – od brązowego do niemal czarnego. Przybywa ich z biegiem lat.

Czerniak, czyli nowotwór skóry – jest to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Głownie objawia się w postaci zmian skórnych, ale może rozwinąć się w gałce ocznej i na błonach śluzowych. Szczególnie narażone są osoby mające przypadki tego nowotworu w rodzinie (czynnik genetyczny), istotnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest intensywne promieniowanie UV. Wyjątkowo narażone są osoby z jasną karnacją oraz te, które uległy poparzeniom słonecznym (nawet w dzieciństwie).

Udar słoneczny, czyli udar cieplny– jest skutkiem przegrzania organizmu. Jego objawy to, m.in.osłabienie, mdłości, bóle i zawroty głowy, gorączka, dreszcze, przyspieszenie tętna.

Jak się opalać?

Zasady odpowiedzialnego opalania powinny być znane każdemu. Ale czy są?

Filtry UV – ich zadaniem jest pochłanianie promieniowania UV i ochrona przed wolnymi rodnikami powstającymi podczas opalania. Dzielimy je na dwie grupy: filtry chemiczne (pochłaniające promieniowanie UV) i filtry fizyczne (mineralne, odbijające promieniowanie UV). Filtry fizyczne kryją się pod nazwami takimi jak: tlenek cynku (Zinc Oxide) i dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide). Odbijają one głównie promieniowanie UVB, są dobrze tolerowane przez skórę. Polecane są dla osób z wrażliwą skórą, alergików i dzieci. Filtry chemiczne chronią głównie przed promieniowaniem UVA. Aby mieć pewność, że zadziałamy obydwa promieniowania, najlepiej stosować filtry mieszane (aktualnie większość produktów dla dorosłych zawiera mieszankę filtrów, wyjątkiem są filtry dla dzieci, alergików i pod oczy).

Godzina i długość opalania – najbardziej nieodpowiednie godziny na opalanie to między godz. 10 a 15. Wtedy słońce grzeje najbardziej i istnieje największe ryzyko poparzenia. W tym czasie najlepiej schować się w cieniu, pamiętając, żeby mimo wszystko użyć kremu z filtrem! Długość ekspozycji na słońce zależy od rodzaju karnacji. Należy obserwować swoją skórę i stosować przerwy między cyklami.

Nawodnienie, dieta – w trakcie opalania tracimy razem z potem (oraz wydychając) bardzo dużo wody i składników mineralnych. Należy je na bieżąco uzupełniać, aby nie doszło do zasłabnięcia czy udaru słonecznego. Dieta w okresie letnim musi zawierać owoce i warzywa zawierające beta-karoten (chroni skórę przed poparzeniem, wspomaga produkcję melatoniny), są to m.in. arbuz, marchewka, mango, melon, pietruszka, szpinak,morele, papryka.

Balsamy i kremy „po” – pielęgnacja skóry w trakcie, ale również po opalaniu jest bardzo ważna. W czasie ekspozycji na słońce następuje jej wysuszenie. Aby była nawilżona, musisz pamiętać o stosowaniu balsamów, najlepiej zawierających kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, panthenol, witaminy C i E.

Nakrycie głowy, okulary – wybierz ciemne szkła z wysokim filtrem UV. Takie okulary ochronią cię przed chorobami oczu (zaćma, czerniak, degeneracja plamki żółtej, zapalenie spojówek). Dodatkowo ochronią delikatną skórę wokół oczu, która jest bardzo cienka i wymaga wyjątkowej pielęgnacji.

SPF, czyli sun protection factor

Poświęcę mu oddzielny akapit, gdyż większość z nas nie wie jaki filtr wybrać. SPF jest to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Są różne metody mierzenia SPF, jedna z nich mówi o czasie, po jakim pojawiają się reakcje skórne pod wpływem słońća, np. jeśli wystarczy 10 minut, aby Twoja skóra stała się czerwona, SPF 15 zapewni ci około 2,5 h ochrony (SPF 15 x 10 minut). Inny sposób pomiaru mówi o pochłanianiu promieniowania przez kosmetyk, np. SPF 15 pochłania od 93 do 95% promieniowania UVB, SPF 30 – 97% a SPF 50 – 98%.

Pamiętaj! Kiedy połączysz ze sobą produkty o różnych faktorach (SPF 15 i SPF 30) ich ochrona całkowita nie skumuluje się, a będzie wynosiła tyle ile najwyższy SPF.

 

A jakie są Wasze historie opalania? 🙂

 

 

Wykorzystana literatura: B. Sapołowicz „Skin coach”; Ch. Cho „Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji.”

 

mm

Katarzyna Hutek

Z wykształcenia fizjoterapeutka. Jest również instruktorem rekreacji ruchowej, ukończyła kursy masażu i Kinesiology Taping. W czasie licznych szkoleń poszerzała wiedzę z zakresu dietetyki i coachingu. Wyznaje zasadę, że w treningu najważniejsza jest wewnętrzna motywacja, a osiągane rezultaty są wprost proporcjonalne do włożonego wysiłku.

Jak się opalać, by sobie nie zaszkodzić?
Udostępnij
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *