Dieta w stresie dieta hipomagnezemia magnez odżywianie pokarm sen Spirolife Balance stres witaminyOdpowiednia dieta może wspomóc w radzeniu sobie ze stresem. Istnieje cały szereg składników odżywczych i witamin takich jak: cynk, tryptofan, magnez czy witamina B, które usprawnią funkcjonowanie umysłu w stresie i  wpłyną kojąco na nasz organizm. Poniżej przedstawiam listę wybranych produktów bogatych w wymienione witaminy i minerały.

Kasze czy fasola ukoją nerwy

Kasze, fasola czy też pestki słonecznika bogate są w witaminę B1, która współuczestniczy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni i serca. Warto włączyć te produkty do codziennego jadłospisu, żeby uchronić się od uczucia przemęczenia, skurczów, bólów mięśni czy trudności z koncentracją.

Pestki dyni czy kakao na niedobory magnezu

Kolejnym składnikiem mineralnym, od którego zależy nasze funkcjonowanie w stresie jest magnez. Jego niedobór może powodować problemy z pamięcią czy też wzmagać napięcie nerwowe. Naturalnie najwięcej mają go w sobie pestki dyni, kakao, otręby i migdały. Wystarczy więc kilka łyżek migdałów lub pestek dyni plus szklanka kakao, a uzupełnimy zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Cynk usprawni pracę systemu nerwowego

Cynk jest niezbędny do produkcji wielu hormonów i enzymów istotnych w pracy systemu nerwowego. Zdecydowanie najwięcej mają go skorupiaki: ostrygi czy krewetki, ale nie tylko. Sporo cynku zawierają również czosnek, sezam oraz orzechy brazylijskie. Dzienne zapotrzebowanie (16 mg) to na przykład tylko jedna ostryga wędzona.

Tryptofan na lepszy sen i nastrój

Serotonina i melatonina to neuroprzekaźniki, które w dużym stopniu biorą udział w kontrolowaniu naszego snu oraz nastroju. Z kolei tryptofan jest aminokwasem potrzebnym do produkcji obu wymienionych neuroprzekaźników, a nazywany jest naturalnym antydepresantem. Gdzie go znajdziemy? Przede wszystkim w rybach morskich, wspomnianych już pestkach dyni i słonecznika, bananach, awokado i jajkach.

Ile spożywać, żeby wystarczyło?

Dzienne zapotrzebowanie w przypadku wymienionych składników jest oczywiście bardzo różne. Nie chodzi o to, żeby znać dokładne wartości. Dietetyczka, z którą współpracujemy zwykła mawiać, że istotne jest, aby dieta była jak najbardziej urozmaicona. Wystarczy więc, żeby wymienione powyżej minerały i witaminy regularnie pojawiały się w naszych posiłkach, a w stanach przewlekłego stresu szczególnie zadbajmy o ich spożycie.

mm

Piotr Jakubczyk

Psycholog. Tematem stresu i strategiami radzenia sobie z nim zajmuje się od czasów studiów. Aktywny praktyk mindfulness od wielu lat. Certyfikowany trener, fan pracy z grupami. Uczestnik szkoły psychoterapii. W pracy z klientem otwarty na inne punkty widzenia, uważnie słucha i dopytuje. Jako health partner pracuje w programie Spirolife Balance.

Dieta w stresie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *