talerz z sałatką
talerz jedzenie dieta serce zawał

Choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę śmierci w krajach wysokorozwiniętych. Nadciśnienie tętnicze to jeden z czynników rozwoju chorób naczyniowych, który ma bezpośredni wpływ na powstawanie incydentów zawałowych mięśnia sercowego. Ocenia się, że współczynnik umieralności na choroby układu krążenia w Polsce w stosunku do innych krajów europejskich, jest nadal wysoki. Badania epidemiologiczne wykazały, że wysoka zachorowalność jest konsekwencją między innymi nieprawidłowego stylu życia i sposobu odżywiania się. Profilaktyka jest bardzo ważna ale co jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zawał ma już za sobą?

Typowa dieta Polaków

W skrócie można powiedzieć, że typowa polska dieta charakteryzuje się:

 1. Zbyt wysoką kalorycznością,
 2. Nadmiernym spożyciem tłuszczów,
 3. Niewłaściwą proporcją kwasów tłuszczowych nasyconych do jednonienasyconych i wielonienasyconych,
 4. Wysoką zawartością cholesterolu,
 5. Wysokim spożyciem białka zwierzęcego,
 6. Nadmiernym spożyciem soli,
 7. Niską zawartością błonnika,
 8. Niedostateczną zawartością witamin antyoksydacyjnych.

W jaki sposób zmodyfikować dotychczasową dietę aby była zgodna z zapotrzebowaniem dla osoby po zawale? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które warto wprowadzić od razu. Opierają się one głównie na zasadach racjonalnego żywienia, polecanych dla wszystkich osób chcących zachować dobre zdrowie swojego serca.

Regularność posiłków

Pierwszy posiłek powinien być spożyty w ciągu 1 godziny po przebudzeniu, a ostatni około 2-3 godziny przed snem. Powinny być rozłożone regularnie w czasie tak, aby było ich 5 w ciągu dnia. (śniadanie, 2-gie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)

Techniki kulinarne

Posiłki osób po zawale powinny być lekkostrawne, a na to w dużym stopniu ma wpływ sposób ich przygotowywania. Zaleca się gotowanie na parze, duszenie, pieczenie np. w folii czy pergaminie, lub grillowanie bez dodatku tłuszczu. Wykluczamy potrawy smażone, ciężkostrawne z dużą ilością tłuszczu, wędzone i pikantne.

Dieta śródziemnomorska

W wielu badaniach, udowodniono, że dieta śródziemnomorska wykazuje działanie: przeciwmiażdżycowe, przeciwrakowe i zmniejszające zachorowalność na choroby degeneracyjne. W badaniu SENECA (2000 r.) obejmującym 2339 zdrowych ludzi pomiędzy 70-90 rokiem życia z 11 krajów, wykazano, że w grupie stosującej dietę śródziemnomorską i prowadzącej zdrowy tryb życia odnotowano ponad 64 % i 60% spadek śmiertelności z powodu choroby niedokrwiennej serca (ChNS) i nowotworów.

Światowe Towarzystwa Kardiologiczne podkreślają, że stosowanie diety śródziemnomorskiej stanowi niezbędną część postępowania zmierzającego do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto wprowadzenie diety śródziemnomorskiej u chorych spowalnia dalszy rozwój schorzeń.

Zasady stosowania zmodyfikowanej diety śródziemnomorskiej

Alternatywą rodzimego sposobu odżywiania jest zmodyfikowana dieta śródziemnomorska polecana przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą. Dietę cechuje spożywanie żywności nisko przetworzonej.

 1. Spożywaj produkty zbożowe: makarony z mąki pełnoziarnistej, brązowy ryż. Jest to źródło błonnika, witamin z grupy B, składników mineralnych (Fe, Mg, Zn).
 2. Duża ilość owoców i warzyw, nasion roślin strączkowych, orzechów, migdałów będących źródłem składników mineralnych, w tym potasu, witamin A, E, C i z grupy B, flawonoidów i błonnika,
 3. Oliwa z oliwek – dostarczająca jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, ponadto bioflawonoidów: tyrozolu i oleuropeiny,
 4. Mięso drobiowe i ryby będące źródłem pełnowartościowego białka i kwasów tłuszczowych n-3, zastępujące mięso czerwone i jego przetwory,
 5. Duża ilość przypraw zawierających antyoksydacyjne polifenole.

Dieta śródziemnomorska obejmuje nie tylko sposób żywienia, jest także związana z określonym trybem życia – wysoką aktywnością fizyczną, unikaniem palenia tytoniu i picia alkoholu.

Pamiętaj, że właściwa dieta może zapobiec kolejnemu zawałowi serca.

 

 

Źródło 1 „DIETA PRZY CHOROBACH SERCA” Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Źródło 2 „OCENA ZNAJOMOŚCI I PRZESTRZEGANIA ZASAD DIETY ŚRÓDZIEMNOMORSKIEJ U PACJENTÓW PRZYCHODNI KARDIOLOGICZNYCH” Żywoność. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 2 (57), 128 – 139, autor: A. Bogacka, B. Nawrot, M. Gryza, E. Balejko, E. Kucharska

Źródło 3 „Vegetarian diet – new trend or recipe for hypertension treatment?” Kardiologi w praktyce, Vol.8/Nr 1(27)/2014, autor: dr n. med. D. Śliż, dr n. med. A. Folga

 

Co jeść po zawale? Dieta śródziemnomorska sposobem na zdrowe serce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *